| ExistaMosCraciun a întrebat:

Cand aveti o problema, primul impuls este :
1. Sa cautati vinovatii?
2.Sa cautati o rezolvare?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Cheia rezolvarii problemei nu sta in impuls ci functie de conjuctura, sunt situatii in care pentru rezolvarea problemei trebuie gasiti mai intaii vinovatii si apoi rezolvarea ei, ( nu poti rezolva cazul unei crime cu "primul impuls" ci obligatoriu gasirea vinovatului) si cazurile minore, nesemnificative care cere doar rezolvarea problemei (ai lovit o babă cu bicicleta, sa zicem).

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce rost are sa caut vinovatii? Imi concentrez toate energiile in rezolvarea problemei (sau cel putin incerc).

greece12
| greece12 a răspuns:

Viata m-a antrenat sa imi pastrez sangele rece in fata catastrofei,daca n-o pot evita. Drept pentru care,mai intai, incerc sa rezolv problema, cu cat mai repede cu atat mai bine.Si,daca mai e nevoie,am timp, pe urma, sa caut si vinovatii...

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Primul impuls diferă de la o persoană la alta în funcție de mai mulți factori cum ar fi: educație, temperament, conjunctură, complexitatea problemei. Teoretic este ca în primul rând să găsim o soluție pentru rezolvarea problemei, apoi, cum am mai spus, în funcție de gravitatea faptei, trebuie găsită cauza (ca să eliminam posibilitatea apariției pe viitor a altor probleme).
O zi cu zâmbet să ai!

| pwp a răspuns:

In cele mai multe cazuri se cauta vinovatii.
trist...dar adevarat
!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Natura umana este sa caute vinovatii si dupa aceea o rezolvare.
Grav este cand vinovat esti doar tu si cauti in continuare vinovatii...

| luiza a răspuns:

Intotdeauna caut o rezolvare, si incerc sa nu ma agit: oricine ar fi vinovat trebuie gasita o solutie!

| AddictedToMDMA a răspuns:

Caut sa ma calmez... nu pot sa gasesc o rezolvare daca nu sunt calm.

| Bullweif a răspuns:

Cauti vinovatii doar daca este primul pas catre rezolvare. Daca vrei sa te opresti la a muta vina pe altii pentru a te absolvi tu, as zice sa treci direct catre rezolvare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

primul lucru pe care il fac este sa-mi dau seama cit de grava este situatia, cum si cat de repede o pot remedia si in ultimul rind injuraturile de rigoare