| IonutValeriu a întrebat:

Cand cumperi o chirie si iti cere avans pentru inca o luna, platesti prima luna si cu avansul si pe a doua? Sau doar prima luna si avansul il pastreaza ca un fel de garantie?

Gen daca chiria este 1000 de lei pe luna, iar el cere 1000 de lei si inca 1000 pentru o luna in avans, eu stau doua luni? sau doar una?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ionuț mamă, după cum pui problema, mai bine rămâi acasă, e mai bine așa...nu faci calcule cu numere cu multe zerouri

| IonutValeriu explică (pentru sierra1):

Pai nu inteleg daca se plateste o luna plus avansul pentru a doua sau avansul ala intra intr-un fel de garantie si de fapt tot o luna e platita oficial

| Eireann a răspuns:

O luna si garantia. Daca platesti luna de luna si cand predai apartmentul nu sunt probleme o sa primesti garantia inapoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avansul e pentru garanție. Il primesti cand pleci.

| Adry05 a răspuns:

Depinde cum te înțelegi cu proprietaru. ori îți ține banii ăia până pleci ca și garanție, ori într-o lună nu mai plătești chiria