| sTiCookie a întrebat:

Cand incepe ziua sa creasca/scada

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A inceput deja sa cresca, de pe 21, luna trecuta; va incepe sa scada, dupa echinoctiul de toamna, 23.

2 răspunsuri:
| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Ziua incepe sa creasca dupa solstitiul de iarna de pe 21 decembrie.Atunci este cea mai mica zi din an si bineinteles, cea mai mare noapte. Mai concret, ziua incepe sa creasca de pe 22 decembrie.

Ziua incepe sa scada de pe 22 iunie, deoarece pe 21 iunie este solstitiul de vara. In acea zi este cea mai mare zi si, prin urmare, cea mai mica noapte.
Aceste afirmatii sunt valabile pentru Emisfera Nordica. Pentru Emisfera Sudica, este fix invers.

| Lilian_Victor_1982 a răspuns:

22 decembrie