| anonim_4396 a întrebat:

Când o să înceteze odată copii să mai pună teme pe TPU? Şi sunt teme chiar foarte uşoare... laughing Voi ce faceţi când vedeţi o întrebare cu temele?

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai întâi îi explic autorului întrebării că temele sunt interzise pe TPU (având ca scop și avertizarea celorlalți, inclusiv potențialii raspundaci), iar apoi îi raportez inrebarea.
Copiii trebuie să învețe să gândească singuri și să nu-și mai facă temele pe net.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când vor fi sancționați prin ștergerea contului, restul fiind o apă de ploaie.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Le raportez. La început le explic de ce fac asta, dar pe măsură ce găsesc tot mai multe, nu mai am răbdare şi le şterg.
Duminica este tragedie cu temele aste. Toţi puturosii îşi aduc aminte în seara de duminică că au teme de făcut şi că se gaseşte întotdeauna cate un "deştept" pe TPU care să i-le facă!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Uneori îi ajut, însă nu cu un răspuns complet. Alteori îi raportez. Este adevărat că unele persoane chiar au nelămurir şi implicit trebuie ajutate, însă în acelaşi timp trebuie să fim conştienţi că un elev trebuie să muncească şi singur, nu să primească mură-n gură un răspuns preconceput.

| negru30 a răspuns:

Nu mai fiti rai daca puteti sa-i ajutati este bine dar nu-i mai raportati Ce aveti cu ei? Intreaba si ei nu fac nimic rau

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

Temele sunt interzise pe TPU! De ce nu citeşti regulamentul?

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Nu stiu sa citesc m-au dat afara de la scoala cd eram in clasa a I a si nu au mai dorit sa ma primeasca pe teritoriul Romaniei Nu te supara dar nu am carte multa

| 愛日本 a răspuns (pentru negru30):

Dar este interzis pe acest site de ce nu citesc regulile? Şi tu dacăle iei apărarea eşti sigur unul dintre ei.

| 愛日本 a răspuns (pentru negru30):

laughing Te`a dat afară din clasa I? Vai de capu meu! Şi de ce nu te`ai mai dus la şcoală? Chiar nu vrei să ajungi nimic în viaţă?

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

No,nu-i bai! Bine că stii să scrii! Amăratule crying

| negru30 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu vor sa mai ma primeasca au spus ca sunt pericol public ha ha ha

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Haide nu fii rea sunt si eu mic

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

Să creşti mare! Şi să înveţi bine!

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Multumesc sa stii ca sunt in a II a si cred ca o sa reusesc sa o termin fara spaga

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

Bravo ţie! Dar nu mai fă lecţiile altora, ca să înveţe şi ăia ceva carte!

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Daca sunt asa mic eu nu stiu pentru mine dar sa mai invat si pe altii - stai sa mai cresc si eu putin - nu fii rea

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

Esti tu mic...aşa cum sunt şi eu!
"30 "-ciul acela din coada lui "negru" spune muuulte! De asemenea şi ortografia impecabilă (în afară de punct)! Cine a mai văzut copil de clasa a II-a să scrie corect, şi încă cu "floricele"!

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Ha ha ha ai tras cu ochiul - dar cu 30 nu ai nimerit-o - sincer

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Nu am punctul pe tasta - si floricelele imi plac de aceea le folosesc mereu

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

Abia acum am "tras" cu ochiul la profilul tău şi m-am lămurit! Esti muult mai mare, după un alt răspuns al tau! Eşti în clas a V-a!
Vezi să nu!
Dar am remarcat ca în cateva zile ai dat o groază de răspunsuri! Înseamnă că îţi place şi ţie situl. Dar dacă ai da raspunsuri care să ajute într-adevăr (nu la teme desigur!), ar fi şi mai bine!

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Nu orice intrebare poate sa aiba si raspuns mereu - mai sar si eu peste ele - sunt prea multe - sunt in a VI a DA? ha ha ha

| Elianna a răspuns (pentru negru30):

Ţie, "PoneiulTroian" îţi spune ceva numele? laughing
Să nu zici că nu sunt isteaţă!

| negru30 a răspuns (pentru Elianna):

Esti - ce este al tau este ha ha ha

| Urzi23 a răspuns:

Eu sunt un motan de treaba si nu ii raportez, din contra am musterii la care le fac temele, dar le fac mai babeste sa priceapa si ei. Poate desfiintam Religie ca ei tot nu au Dumnezeu si facem ceva de teme si nu mai are ardnaxur la cine se zbirli.Va sari toata lumea buna de pe TPU de fund in sus, dar eu zic ca este mai util sa ii ajut si sa priceapa ceva nu sa plece la scoala cu fix ciuciu.Eu nu sunt rau ca voi eu sunt un motan blind nu sunt rau ca Elianna am ghiarele ascutite numai pe pomi nu pe nadragi de copii si pe pielea lor delicata ca ii traumatizeaza.

| Elianna a răspuns (pentru Urzi23):

De ce nu-ţi faci tu un site numai de rezolvat teme?
Tu nu pricepi ca proprietarii acestui site nu sunt de acord cu teme rezolvate pe TPU? Ce este aşa greu de înţeles!? Ei sunt cu banul şi tot ei cu regulile!
Nu eu m-am trezit că nu vreau teme pe TPU! Citeşte şi tu la "Intrebări frecvente" şi lămureşte-te. Sau uita-te la utilizatori suspendaţi si vezi caţi sunt cu teme!
Proprietatii sitului îşi justifică interdicţia prin faptul că nu încurajează lenea şi furţişagul. Dacă cel care răspunde s-ar limita la indicaţii cum ar putea neştiutorul user să-şi rezolve singur mai departe tema,ar fi bine! Numai ca cei "deştepţi" le fac tema cap-coadă si puturosului nu-i rămane decat să copie rezultatul, fară să înţeleaga o iotă din temă. Mai departe se duce la joacă sau face orice, numai teme nu!

| Urzi23 a răspuns (pentru Elianna):

Uite teoria contradictiilor in cadrul speciei de feline.Eu sunt un motan comunitar si gindesc logic, ioc comunitate ciuciu TPU deci TPU fara comunitate =Sf Liturghie fara credinciosi =nu se poate tine.Dar Elianna are ghearele ascutite cu masina de ascutit creioane si sare la surate, ba daca vad bine are unghii false scuze gheare false sa nu le strice pe cele lasate de mama natura ca de sunt lacuite si taiate in dreptunghi si a pilit la ele 2 saptamini si mieunea de ciuda ca nu erau la 90 de grade colturile.Dar de ce nu propui si o sectiune unde cei daruiti la minte sa le explice cum se face. Ceva in genul profului de mate online. Elianna mai bine sare la bataie la colegii de specie ea nu vrea sa vada ca fiecare pisica invata urmasii sa prinda soarici indiferent daca sunt pisoii ei sau cine stie ai cui.

Ps Eu zic ca este mai daunator D/S de la 11-12 ani ca niste amarite de ex de mate, acolo ar trebui sa ii casapesti ca pe soarici, cind invadeaza ograda si nu se mai dau plecati

| Elianna a răspuns (pentru Urzi23):

Be my guest!
Invaţă-i pe neştutori (vezi? nu zic proşti!) să prindă soareci, nu-i prinde tu pentru ei!
Pisica mea nu are nevoie de şoareci, că este ...aristocrată! SÎC! Manăncă la ...restaurantul de la domiciliul meu! Habar n-are ce este aia gaură de. şoarece sau soarecele insuşi.

| Urzi23 a răspuns (pentru Elianna):

Sa o crezi tu. Uite eu aveam un motan care era boier si dormea cu sforaituri. citesc pe aici ce spuneau fetele la conversatii ca samponul cu mentol trezeste si mortii.zic in mintea mea am gasit leacul la motan si ii fac baie cu sampon de traznea motanul a mentol nu alta putea casa dar motanul dormea tot cu sforaituri >Necazul lui ca la bunicul in sat a inceput o invazie de soarici si pisicile locale erau depasite si am apelat la ISU motanesc =dislocat motanul -->la tara Stai sa vezi dandanaua motanului :cind a dat amaritul ochii cu primul soarice a cazut lat, bunicul om cu scun la cap ii toarna pe git 1/4 paharel de tuica, sa vezi reactia la medicament :motanul dezinhibat, lesin in mate pofta de mincare -->prins soarici dar nu mai lesina cind ii vedea ca era lesinat de foame ca ciuciu mincare din farfurie.Deci -->tot la soarici a ajuns ca nu este el fraier sa piarda naravurile care au ajutat specia sa supravietuiasca. Ajunsese motanul dependent de tuica bause cam 1 litru in total, dezvatul a fost simplu citeva nuiele pe spinare si a priceput imediat ca alc dauneaza sanatatii.

| 愛日本 a răspuns (pentru Urzi23):

Mă tu chiar te crezi pisică rolling on the floor? Doamnee, cred că mai mult ţi`ai dorii să fii pisică decât om sau poate traieşti cu 15 pisici în casă laughing

| Urzi23 a răspuns (pentru 愛日本):

Ce ai ma? Te oftici ca eu ii ajut pe amaritii aceia la teme? Tu esti negru in cerul gurii rolling on the floor

| 愛日本 a răspuns (pentru Urzi23):

Mâţerule haha ce să zic laughing

| Urzi23 a răspuns (pentru 愛日本):

.ILov3Wolfs explică (pentru Urzi23):

Mâţerule haha ce să zic

Urzi23 a zis cu intelepciune:

Lupul schimba parul dar naravul ba, el tot va sari cu dintii in nadragii la cei mici.Dar astia mici au multe mestesuguri si dau clasa la niste amariti de lupi ologi.

| 愛日本 a răspuns (pentru Urzi23):

Se vede ce înţelept eşti că n`ai nici 15 funde rolling on the floor

| Urzi23 a răspuns (pentru 愛日本):

Tu esti lupul cel rau rolling on the floor, care ai mincat si pe bunicuta si pe scufita rosie la teme.Pe mine nu ma intereseaza fundele si sunt nou pe aici.

| negru30 a răspuns (pentru Urzi23):

Asa da raspuns - i-ai spus-o Doamne ajuta ca mai exista si oameni buni