| Anablondyi a întrebat:

Cand sar coarda, ce muschi lucreaza? abdomenul lucreaza? PS :cam cate sarituri de coarda sa fac pe zi ca sa am abdomenul mai palt in cel mai scur timp posibil? big grin dau funda:*

2 răspunsuri:
| question_3585 a răspuns:

Lucreaza toti muschii. poti face cate poti dar poit incepe cu mai putine si sa tot cresti (inainte de asta, la inceput fa niste ex. de incalzire.) sa nu faci febra musculara.
pentru abdomen fa abdomene.si eu am putina burtica (putina :)) ) si fac aprox. 200 de abdomene pe zi (cand pot, fac mai multe ) si genoflexiuni si tot felul de aplecari.ca sa ai un abdomen cat de cat plat nu trebuie sa faci numai exerciti.trebe sa si mananci mai sanatos. uite un site une sa calc. c-am cate calorii trebuie sa ai pe zi.http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/necesar/#bmr mult succes.

| Scrob_Aly_1995 a răspuns:

Saritul corzii antreneaza toti muschii corpului. Intr-adevar, muschii mainilor si ai abdomenului sunt supusi unei mai mari presiuni si se lucreaza mai repede, insa iti poti tonifia si coapsele si posteriorul la fel de bine.

Acest tip de exercitiu iti imbunatateste echilibrul si coordonarea, iti da un tonus muscular de invidiat si este accesibil oricui, indiferent de varsta.