| anonim_4396 a întrebat:

Daca sar coarda fosrte mult si fac genoflexiuni, pot face muschi la picioare? Sau slabesc? Sau in legatura cu saritul cu coarda, cam cate sarituri sa fac pe zi tinand cont ca nu sunt obisnuita? Vreau sa mai dau cateva kg jos, si nu stiu daca sariturile cu coarda sunt de folos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yuuki_9417 a răspuns:

Pai daca nu esti obisnuita si vrei sa sari coarda in fiecare zi atunci mai antai fa incalzirea incepand de la cap pana la picioare ca sa nu faci febra musculara, si inca ceva daca vrei sa slabesti putin atunci nu dor sport trebuie sa faci ci trebuie sa mananci mai putin ca atunci nu are nuci o valoare saritul coardei

2 răspunsuri:
| emmyl a răspuns:

Cele mai multe calorii se consumă prin alergare. Da, și săritul coardei ajută la slăbit. Dar trebiue să fii perseverentă.

| Dragos4SAD a răspuns:

Deci sper sa iti fiu de folos.
Daca sari mult coarda si faci genoflexiuni vei face muschi la picioare dar nu repede deoarece muschii la picioare necesita o gramada de timp.Si da, slabesti doar ca iti recomand sa pui mai mult accent pe abdomen unde caloriile se dizolva si se depun.Despre brate nu stiu ce sa iti zic daca vrei faci daca nu nu.Acolo poti face muschi doar ca nu slabesti prea mult,sau tin sa spun ca te poti ingrasa, dar in alt sens, sa te ingrasi cu muschi.eu de exemplu am 28 de ani si am 90 kg doar de muschi foarte putina grasime si nu ma consider deloc gras.
Sper ca ti-am fost de folos.Pa-Pa