| AuRevoirSimone a întrebat:

Cand vedeti un cersetor pe strada, il ajutati?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da. Dar din pacate in utima vreme nu am mai vazut cersetori nici macar pe langa bisericithinking

| BRG a răspuns:

Nu deoarece mulţi dintre ei sînt buni de muncă, nu au nici un handicap, eu am un picior mai scurt cu 12 cm, şi diabet tip 2 la 13 ani am fost călcat de maşină pe trecere de pietoni, dar nu am cerşit nici odată în viaţa mea la colţ de stradă, mai bine merg aşa cum pot şi vînd produse avon, decît să cerşesc, şi să ştiţi că nu este uşor pentru mine avînd un handicap fizic să merg mult pe jos, dar asta este viaţa, decît cerşetor, mai bine aşa, şi îi mulţumesc lui Dumnezeu că mă ajută, văd şi eu mulţi cerşetori, oameni întregi înalţi buni de muncă, nu au handicap, nu sînt şchiopi, ca mine, dar le este lene să muncească, cred că pe şantiere ar găsii ceva de muncit, dar e mai uşor să cerşeşti.

Răspuns utilizator avertizat
| Frogie a răspuns:

Daca este vorba de un copil mic, un batran, sau un om cu deficiente fizice, da! Dar daca este vorba de pustani de 18-19 ani care sufla in pungi, sau de femei de 3- 40, nu! De ce? Pentru ca ar putea foarte bine sa munceasca, sa-si castige singuri banii! Ajut pe cine merita, nu pe cine nu are vointa! happy

| a răspuns:

Uneori .

| wormy a răspuns:

De cele mai multe ori nu.De ce? Simplu, pentru ca de multe ori imi cer un leu si apoi zic"Doar ataaatraised eyebrows?"

| Mike66Danger a răspuns:

In unele cazuri cand este un copilas cu haine saracaciose si un batran cu un anume handicap bineinteles, insa daca e vreun rrom de 15- 19 ani sau un om in toata firea in niciun caz. Poate sunt de aia care au copii acasa si in loc sa le ia ceva (hainute, hrana) isi iau ei bautura. Daca am maruntis dau la oricine imi cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii dau ceva maruntis si-mi vad de drumthinking nu-i mare ajutorul.