| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca vedeti vreun musulman sarac pe strada, il ajutati? Sau un musulman care are nevoie de ajutor de deplasare, il ajutati?

32 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Musulmanii umbla cu afise in care se proclama ca atare?
Inainte de a fi musulman e om.
Daca vrei si poti sa ajuti de ce nu...

| RAY a răspuns:

Ăștia nu se ajuta intre ei, se urăsc, bârfesc, judeca intre ei, iubire crestino rromano

intra pe orice aplicatie sociala sa vezi spiritul romanesc in floare de prostie, incultura, romani sau țigănit rau de tot

| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu cum stii ca-i musulman?

Eu locuiesc cu ei in oras, ii intalnesc la munca si peste tot, dar nu am reusit in 30 de ani sa identific pe cei credinciosi de necredinciosi, sau de musulmani.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista haine specifice la musulmani, cel putin aici...
Nu toti care poarta turban sunt musulmani, daca la asta te referi.
Traiesc aici cu ei, de 30 de ani si te asigur ca nu ai habar, nici dupa haine si nici dupa vorba, daca sunt crestini, musulmani, atei, hindu, bahai, budisti sau alta religie de pe glob.

Eu am avut o colega de servici rusoiaca, o frumusete de fata, blonda cu ochii albastrii, care venea la servici imbracata ca noi ceilalti si pentru cativa ani nimeni nu a stiut ca-i musulmanca, pana nu am inceput sa povestim despre Craciun, pterecrei si mancaruri tradidionale si atunci ne-a mentionat ca ei nu au Craciun, fiindca ea si ai mei sunt musulmani.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iarasi esti in necunsotinta de cauza!
In diverse tari musulmane, exista si minoritate crestina, care se imbraca la fel, cu haine lungi si fete acoperite, purtand abaya, deci imbracamintea NU este decisiva pentru a clasifica un om ca musulman!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bine, hai sa luam atunci Australia, care este o tara plina de emigranti cu toate natiile si religiile pamantului, intalnesti atat musulmani cu burka sau fara, cu abaye sau fara, cu parul coafat sau machiate femeile, imposibil sa poti spune ca sunt musulmani sau nu.
Asadar, ce insunuezi tu nu se poate aplica strict la imbracaminte, fiindca nu face sens.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intrebarea ta era daca am oferii ajutor, unui musulman pe strada.
Raspusnul meu a fost despre cum recunosti ca ala este musulman, odata ce nu-si pune in frunte vreo placuta, declinandu-si religia.

| Freya1 a răspuns:

Dacă pot si simt sa ajut un om o fac, indiferent de ce religie sau naționalitate este.

| LoveSleep a răspuns:

Normal ca il ajutam, doar nu e tigan.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce-s ăia romi?

| LoveSleep a răspuns (pentru LoveSleep):

Aaa, tigani.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Nu, îi trag o flegma in ochii
Sunt o nație jegoasa și spurcată, la fel ca și turci

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Invoca pe cine vrei, gunoiul tot gunoi rămâne

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns:

Probabil că da.
Ce importanță are că e musulman, chinez, reptilian sau venusian? laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu stiu de ce rad cand iti citesc numele la întrebarea asta laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru Freya1):

? M-ai făcut curios. laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Hammurabi):

Suna arabesc numele pe care ti l-ai pus si răspunzi la o intrebare legata de ajutorul oferit unui musulman la nevoie big grin

| Hammurabi a răspuns (pentru Freya1):

Nu e arăbesc.
E asiro-babilonian... laughing... nu se inventaseră arabii pe vremea aia.

| Freya1 a răspuns (pentru Hammurabi):

Am zis doar ca suna big grin, apoi nu stiu

| Lukasssz a răspuns:

Da

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Da. De ce nu?

| chuckmanson a răspuns:

Nu prea văd cum aș putea să recunosc, decât dacă ar purta îmbrăcăminte religioasă. Dar dacă aș vedea un cerșetor amărât care pare să fie musulman, sigur, ajut pe oricine are nevoie. La fel și la deplasare. Am un prieten care trăiește în Arabia Saudită și am și o prietenă care trăiește în Indonezia. Am avut și 2 prietene tătăroaice. Majoritatea musulmanilor sunt oameni perfect normali, ca noi toți iar oamenii care îi demonizează de parcă ar fi toți teroriști sunt niște idioți.

| alexandradlr a răspuns:

Tot om e și el. Nu sunt rasistă în nici un fel.