| DonEduardo a întrebat:

Care credeti ca sunt problemele planetei noastre din prezent?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Toate problemele planetei noastre se rezuma la un singur cuvant, omul.

Noi, prin progresul nostru, suntem asemenea unui cancer pentru planete, nu stim sau nu dorim sa traim frumos si in armonie cu planeta pe care Dumnezeu ne-a dat-o in stapanire, taiem paduri intregi care sunt plamanii nostri si ai planetei, poluam oaceanele si raurile, singura sursa vitala care ne poate mentine viata, apa.
Totul pentru aur, bani, argint, lucruri ilogice din punct de vedere rational, nu putem bea argint sau aur, si daca l-am topi si l-am bea am muri. Adevaratele comori sunt poluate, ignorate si vandute cu 2 lei pe litru, iar gunoaiele sunt puse in vitrine si portretizate.
La fel este si legea Lui Dumnezeu care da viata, este ignorata si nu este pastrata, dar iubim si proclamam victoria pacatului in fiecare seara in cluburi, curvie, avort, alcool, violenta, vorbe urate.
Si cand dam de necaz din cauza ca am ignorat cu desavarsire avertismentele si poruncile Lui Dumnezeu care au fost date spre protectia noastra, strigam apoi la Domnul ''De ce eu Doamne? De ce mi se intampla tocmai mie?''

Este ca si cum un soricel, momit si hipnotizat de bucatica de branza, este prins in capcana de soareci, si de acolo striga ''De ceee Doamne? ce am facut sa merit asta?''

Spusele Domnului Iisus Hristos sunt suficiente pentru a descrie aceasta stare a omenirii.

Marcu 8:18
''Aveţi ochi, dar nu vedeţi şi aveţi urechi, dar nu auziţi.''

| UnDiavol a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ai tot respectul meu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule europa a fost in evul mediu 1500 de ani, atunci era perfecta cand biserica conducea totul?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Daca biserica ar fi condus totul dupa cuvantul Lui Dumnezeu, ar fi fost. Dar tinand cont ca in acea perioada s-au intamplat lucruri rele datorita anumitor lideri religiosi cu interese ascunse si aliante cu statul, nu.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Asta nu e o scuza si tot ce au aplicat a fost versete biblice

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Nu versetele din Biblia Lui Dumnezeu. Tinand cont de unele din faptele lor.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

De ce mintiti, uciderea vrajitoarelor este recomandata, numai minti omule

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Probabil te referi la umanitatea de pe planetă.
Când te referi la aceasta, umanitatea acum nu este un tot unitar, ca să poată acționa astfel, pentru rezolvarea problemelor planetei.
Din acest punct de vedere, o problemă majoră este lipsa globalizării. Altele sunt pandemia de covid 19. încălzirea globală, poluarea, folosirea fără discernământ a resurselor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Referitor doar la planeta? Probabil poluarea.

In rest... oamenii si cum se comporta acestia, este inevitabil :/

| Mosotti a răspuns:

Poluarea care da incalzirea globala, asta la nivel de planeta, la restul economia care pica ireversibil pentru ca, capitalismul nu mai functioneaza.

| Sofer a răspuns:

Prea mulți oamenii.

| Apokales a răspuns:

Poluarea, migratia, fake news-urile (nu mai are nimeni timp sa verifice informatia, asta vis-a-vis de jurnalism si nimeni care sa citeasca toata informatia), terorismul, numarul tot mai mare de suicid cauzat de depresie si anxietate. As mai pune retelele social media ca fiind o problema pentru ca ele cauzeaza sentimentul de singuratate, nu te mai duci sa vezi ce-ti face prietenul X pentru ca-l ai pe Facebook, vezi ca zambeste, ca este bine, cand in realitate sta intr-un colt si plange sau si-a pus un o franghie draguta de grinda casei. Si cate si mai cate.

| StrongHeart a răspuns:

Mandria e cea mai mare problema.De aici pleaca tot raul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probleme au fost si vor fi intotdeauna, nu vom scapa de ele, dar ca idee lumea se confrunta cu cele trei probleme:Coronavirus, Anxietatea si Dani Mocanu.