| anonim70 a întrebat:

Care din rase de catei bischon maltez si rasa shish tzu isi apara stapanul in caz de pericol?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Caz real.
Sora mea are bischon.La un moment dat a trebuit sa cheme salvarea la ea acasa.Catelul a inceput sa latre si sa-si arate colti.Sor'mea le-a zis ca ca nu le face nimic, e blanda.Paramedicii au zis,, Sa o credeti dumneavostra ca nu face nimic'' trebuit sa vina altcineva sa tina,, bestia'' la distanta.Ca alfel ramanea salvarea fara personal.rolling on the floor

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Bichonii? Realizezi ca in cel mai rau isi rupea coltii in picior sau de unde apucau?
Pe mine in schimb m-au alergat multe javre maidaneze fara niciun motiv, turbati cu spume la bot/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Haha, niciunul. : ))
Tu trebuie să-i aperi pe ei de alți câini.

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Orice câine e teritorial, mai ales în casa lui. Bichonii sunt câini pufoși, jucării vii, nu au nicio treabă cu agresivitatea vis-a-vis de oameni. Sunt câini care nu își apăra stăpânul, orice ai zice și oricât ai încerca să-i transformi in pitbulli ori in rottweileri. Cu alți câini, într-adevăr, au "gura-mare" sar la harță, sunt viteji doar când sunt în lesă (nu liberi!), cu stăpânul alături, dar nu latră pentru a-și apăra stăpânul, ci fiindcă așa e natura unora.
De aceea părinții preferă să le ia copiilor lor un astfel de câine. Sunt blânzi, prietenoși și de talie mică.
Paramedicii de care spui tu, au preferat să îl țină cineva în brațe la vizita lor (ori, încuiat în altă cameră), nu au vrut să-i încurce în acțiunile lor, încât să se simtă nevoiți de a-i da un picior încât să zboare pe geam. : )) Repet, câinele nu încerca să-și apere stăpânul, și-a simțit doar teritoriul invadat!
Sunt blânzi (dacă nu au fost agresați fizic de stăpâni), sunt și cuminți. Asta, dacă primesc educație. Îi cunosc destul de bine.
Tu i-ai oferit doar răspunsul pe care a vrut să-l audăhee hee, însă se va convinge de adevăr atunci când va avea cățelul și va vedea cât de mult o "apără".

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu te contrazic, sunt convinsa ca stii ce spui!
Tu crezi ca i-am raspuns pentru nenorocita aia funda? De banut virtual nici se pune problema. poate imi eu ban[are)

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Caz real.
Sora mea are bischon.La un moment dat a trebuit sa cheme salvarea la ea acasa.Catelul a inceput sa latre si sa-si arate colti.Sor'mea le-a zis ca ca nu le face nimic, e blanda.Paramedicii au zis,, Sa o credeti dumneavostra ca nu face nimic'' trebuit sa vina altcineva sa tina,, bestia'' la distanta.Ca alfel ramanea salvarea fara personal.rolling on the floor

| Fatamuntilor a răspuns:

,,fix cand nu te astepti i se pune pata si te ataca out of nowhere.''
Poate la rasele considerate periculoase.Sau cei care isi bat in mod sistematic cainii.La un moment dat rabufnesc ...si ataca.Aici ma gandesc la detinatorii de caini
Cainii comunitari care i-am hranit in curtea blocului nu m-am lasat niciodata sa-i ating.O SINGURA data a venit cu puiutii si mi-a lins mana.
Tie, fie ca ti-e frica, fie nu-ti plac cainii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Catelul respectiv poate a vrut sa se dea,, mare '' si s-a gandit sa arate stapanului cat de viteaz este.Intinctul este sa te apari.
Cat despre agresivitatea celorlalte animale nu stiu ce sa zic.Eram prin scoala generala, o vecina avea gaini si un cocos.Stiam ca sare la culoarea rosie. Aveam un pardesiu de acea culoare, m -il punem in ghiozdan sa nu sara sa ma piste.rolling on the floor
PS.VAD ca nu ai stare, stii tu la ce ma referbig grin