| Curiosuuuuuuuuuuuuul a întrebat:

M-am hotarat sa achizitionez un baston telescopic pentru autoaparare impotriva unor agresori, cainii sau oameni.Si vreau sa stiu daca e legala aceasta arma sau nu, nu ma luati cu acea lege din 1991 sau ce an era,pentru ca am citit-o si nu m-a lamurit,spune de o anumita permisiune, cum fac rost de un permis de genul ala? Am auzit ca e mortala o lovitura de baston, e adevarat?

Dau funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de faptul ca-i legala sau nu, toate armele sunt legale cu permisul corespunzator si folosirea lor in conditiile stabilite de lege.
De asemenea unele obiecte, care pot fi folosite ca arme, pot fi detinute si fara permis, dar este pedepsita folosirea lor si purtarea lor, fara a avea acest drept, in anumite locuri sau cu ocazia unor evenimente.
Conform Legii nr.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
In baza acestui text de lege este interzis doar intrarea cu bastonul in institutii publice, cum este si scoala, purtarea lui la evenimente - adunari publice, concerte, etc. De asemenea este bine sa nu fie purtat la vedere pe strada.

| CISCO a răspuns:

CURIOSU vrei sa afli adevarul ce se intampla cand ai o bara telescopica in mana, un sprei paralizant, un cutit, un pistol gandu prima data te duce bha ia sa vad ce se intampla ce efect are ca un experiment sti, Sfatul meu este sa nu folosesti sprei paralizant, bare telescopice, briceag, pistol, omul este plin de energie este plin de putere folosesteo decat daca e cazu sti arunca cu pietre dupa caini ei latra tu mergi heheeeeee iar cu oameni lasa-i sa se agite sa se intereseze mai bine de ei ignorai arma numarul unu ignorantza este siguranta ta fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani sunt satul. hai vezi-ti de viata ta si lasa ce vezi in jocuri virtuale apucate de sport fi calm.

| cofetaru a răspuns:

Da poate fi mortala depinde de zona lovirii, daca ii dai in cap ii spargi capu. laughing si este ilegala. dar poti sa o maschezi foarte usor. happy