| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel/ cea mai interesant(ă) persoană/ eveniment/ carte/ idee/ piesă sau ce mai vreți voi pe care ați descoperit-o/ l-ați experimentat în ultima vreme?

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nivelul de trai ca in GB nu stiu daca se regaseste in USA, un electrician care schimba contoare toata ziua buna ziua conduce 8h din care 20 de min schimba un dispozitiv la client si pleaca. 2800 lire in contul bancar pentru o frencangeala la niste fire inseamna sa fii mafiot.

| cristi202 a răspuns:

As zice ca Dumnezeu. Dar El e mult mai mult decat interesant.
Hai sa o aduc in discutie pe sotia mea. Zilele astea, pe caldura asta mare, aproape ne topeam, desi la noi in casa e intotdeauna racoare, nu si acum insa, a adus o plapuma si a intins-o pe pardoseala din bucatarie happy. Ne-am intins pe ea, si a dost mult mai bine, si am stat la povesti cit au fost momentele culminante de caldura. Nu evenimentul in sine a contat, ci faptul ca ea, avand o minte foarte deschisa, gaseste mai mereu solutii la problemele ce apar, chiar daca unele par desucheate.

| RAY a răspuns:

Uite unde am fost acum o săptămâna?
https://www.tiktok.com/......4819269893

A fost pentru prima oara in viata mea, a fost super cool, 2 minute de nebunie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Foarte tare. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am mai gasit nimic imprevizibil/surprinzator de cativa ani sad
Poate doar daca ma intalnesc cu ursu', ca e plin de ei.

| SilentRain a răspuns:

Tipa care lucrează la magazin
Evenimente interesante n-am avut, doar semi traume
Am avut o idee destul de trăznit asta a fost acum 2 luni, când am ieșit în oraș seară și în loc să stau la terasă cu majoritatea m-am retras langa apa și am comandat Mc

| cristi202 a răspuns (pentru SilentRain):

Si ce ai facut cu tipa de la magazin? Sau e doar dragoste neimpartasita? happy

| SilentRain a răspuns (pentru cristi202):

N-am făcut nimic, nu am înclinați de lesby in plus e o doamnă la 40 de anii laughing))
Îmi place de ea că e comică

| cristi202 a răspuns (pentru SilentRain):

Trebuie neaparat sa faci "ceva"? Iesi doar la o inghetata cu ea, pe vremea asta e ceva, si daca mai asezonati inghetata cu cateva glume bune de-ale ei, poate iesi ceva dragut. Daca nu te deranjeaza varsta, ea fiind la 40, iar tu tinara (sau gresesc, esti la varsta senectutii cumva? happy )

| SilentRain a răspuns (pentru cristi202):

Ai luat-o razna Cristi laughing
Insinuez să mă dau la ea, fmm de viață laughing)

| cristi202 a răspuns (pentru SilentRain):

Cu caldura asta, poate! happy

| Lukasssz a răspuns:

Nu am experimentat nimic cool in ultimul timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://investincayo.tv/

| Jus7t a răspuns:

Tu :*

| Cheo0S a răspuns:

L-am experimentat pe diavol, imi da Energie sa trec peste ziua de maine, o pofta de sange si de distrugere.
Tot ce trebuie sa faci e sa-i zambesti si El iti VA da puterea si Energia Lui. laughing Muahahaha
https://youtu.be/XEEasR7hVhA

Ps : hai fata diavol lasa-l pe domnul Tau in pace, ca e plictisitor.

| IgnatVictor a răspuns:

Recent am descoperit că noaptea e mai frumoasă decât pare. Mai ales când cerul e senin, iar liniștea e străpunsă doar de țârâitul greierilor sau de bârâitul unei mașini îndepărtate. Să petreci câteva momente în toiul nopții, într-un loc special, și să ai mintea golită de orice gând, e cel mai frumos lucru. Nu doar că simți briza răcoroasă a nopții pe sub haine, dar mai e și cerul ca de smoală. Stelele sunt vizibile doar în întuneric.
Încă de mici copii am fost învățați să nu ieșim noaptea din casă. Sau, mai știu eu, să nu mergem singuri pe stradă la căderea întunericului. Dar, uneori, o perioadă de contemplare în creierii nopții e un lucru bun.
De fapt, îmi place noaptea atât de mult, încât noaptea adorm cu privirea pierdută pe fereastra dormitorului meu. Din pat, pot să văd stelele, uneori luna, și, din când în când, un avion. Și, ca și când nu ar fi de ajuns, mai aud și hârâitul unui tren din depărtare - locuiesc lângă o șină de cale ferată. Peisajul ăsta nocturn mă ajută să mă relaxez instantaneu.

| anonim_4396 explică (pentru IgnatVictor):

Ah, știu ce spui... Chiar în noaptea asta am ieșit pe bancă să mă holbez la stele. Sunt și greierii și pisicile și...broscuțele.hee hee M-am speriat de un pui de broscuță, credeam că e un șoarece. Phew. happy
Da, nopțile de vară au un farmec aparte. Iubesc liniștea lor. Iubesc ordinea pe care mi-o fac în gânduri. Iubesc să scriu cu gândul la Cel ce a creat noaptea și stelele și Luna... Noapte caldă, era un cântec. happy

| cristi202 a răspuns (pentru IgnatVictor):

Wow! Frumoasa descriere a noptii!

| SkateFunk a răspuns:

Evenimente:0
Carte: 0
Persoane: -1
Idei: 99999312293738389792
Piese: cateva noi, ce au mai aparut acum
In rest totu fain csz, dar...
Eu sincer m-am obosit sa va aud cu subiectul asta cu D-zeu in stanga si in dreapta, frate mai gatati odata cu din astea... traiti in pnm numai tot...ca de ce aia, si de ce tralalalalaa, traiti, ganditi, luati o gura de apa/aer ca de aia are nev creierul, fiti happy pnm, atatea prejudecati si judecati nu a mai vazut nici satana smr veta :/

| Ana2920 a răspuns:

Pentru mine, cea mai interesantă persoană este Dumnezeu, deoarece l-am rugat să îmi dea niște semne că există și chiar mi-a dat, l-am rugat să mă trezesc de dimineață pentru a face ceva și chiar m-am trezit fără alarmă. El îmi dă toate chestiile bune și El mă iubește și El iubește pe toată lumea

| anonim_4396 explică (pentru Ana2920):

Așa e. happy Ce frumos ai spus-o, Valentina...
Dacă toți ar fi sinceri, toți L-ar afla pe Dumnezeu.

| EcceHomo a răspuns (pentru Ana2920):

La ce oră l-ai rugat sa te trezească?

| Ana2920 a răspuns (pentru EcceHomo):

7 dimineața, și chiar m-a trezit la 7:01 dimineața

| Cheo0S a răspuns (pentru Ana2920):

Pai si asta inseamna ca ai avut o revelatie si ai dat de Dumnezeu? Asta am invatat de la de prof de fizica care umbla pe Luna, Dumnezeu sa-l ierte, poti face asta cu puterea mintii.

Altii au reusit cu Chiu cu Vai sa ajunga la o revelatie, cu zile intregi de meditatie/post/ droguri grele, multi si-au pierdut mintile in perioada aia, aia e pisu pe langa ce inseamna cu adevarat Dumnezeu, ce mintea omului nu o poate intelege. Nici marii filozofi nu pot descrie asta.

| RAY a răspuns (pentru Ana2920):

Dumnezeu împlinește rolul de alarma in cazul tău

| Ana2920 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar, dar când am precizat faptul că l-am rugat să îmi dea un semn că există, mă refeream și la alte chestii, alte momente enorm de fericite din viața mea pe care Dumnezeu mi le-a dat, nu doar la alarmă

| Ana2920 a răspuns (pentru Cheo0S):

Știu ce vrei să spui, dar eu nu m-am referit doar la alarmă, ci când l-am rugat pe D-zeu să îmi dea un semn că există, mă refeream că mi-a dat momente enorm de fericite, de care nu aveam deloc parte zilele trecute (înainte să îi cer semne că El există) și în plus eu înainte credeam în Dumnezeu, dar am vrut să încerc sfatul unui utilizator de pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru Ana2920):

Auzi, Ray, ascultă ce zice fata asta aici. De ce nu Îi ceri și tu un semn Lui Dumnezeu, din toată sinceritatea ta?
Cum poți să trăiești în nesiguranța asta? Măcar să știi și tu o treabă...
Cum să zic? Un Dumnezeu e logic să existe. Dacă cineva îmi spune că tot ce vedem în complexitatea lui a apărut la întâmplare, e logic să mă îndoiesc de inteligența lui.
Dar creștinismul este mai mult de atât - e despre Dumnezeul care a devenit Om, Isus Hristos, pentru ca omul să poată deveni dumnezeu. Cu asumarea că voi face o gafă în exprimare, nu ceea ce a făcut Hristos, Dumnezeul întrupat, e cea mai...perfectă happy cale de revelare a Lui Dumnezeu lumii?
În ce religie a acestei lumi Dumnezeu S-a mai lăsat pipăit, cunoscut atât de intim?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde știi tu ca fix religia ta e singura ceea adevărata? Sau zeul tău?
iahve este împărțit in 3
iudaism, creștinism, islam, tu daca te nășteai in Iran erai musulmana si ajungeai in iadul creștin, doar pentru ca te ai născut in locul nepotrivit sau in India, erai acum hindusa si ajungeai in iadul creștin, islamic ca in vt nu exista iad sau rai sau judecata de apoi, se menționează ca cei morți numai știu de ei si nici nu vor știi vreodată, iar dumnezeu afirma ca doar el e singurul mântuitor

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce dumnezeu nu a impus de la bun început acest plan de salvare, dumnezeu nu putea greși, deși nu avea nevoie de a impune un nou legământ sa spun așa, mesia cel descris in vt nu e deloc Iisus, asta afirma si Pavel, cei drept spune el, Iisus nu a fost mesia cel așteptat de către evrei, de ce a ales un singur popor? De ce iubirea lui s-a dus doar către evrei? Ca apoi sa spună ca toate sunt a lui in nt, de ce lupta cu evrei împotriva altora?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

În primul rând, Dumnezeu nu impune salvarea, ci o oferă ca pe un dar. Și a vorbit despre ea de la bun început, încă din Genesa, când S-a referit la Hristos, Sămânța femeii.
Ray, nici tu nu ai citit măcar Noul Testament? De ce mă dezamăgești? Apostolul Pavel, fost fariseu care cunoștea Legea la sânge, lupta să demonstreze pe bună dreptate faptul că Isus e Mesia cel mult așteptat.
Iubirea Lui nu s-a dus doar către evrei, Hristos a mers să propovăduiască în Locuința morților în cele trei zile celor din orice neam care a trăit vreodată pe pământ. Dar da, e adevărat că El a ales poporul evreu ca prin el lumea să fie mântuită, binecuvântată, copleșită de îndurare. Da, mântuirea vine de la evrei. Cine suntem noi să Îl tragem pe El răspundere de ce a ales așa? Doar El e Dumnezeu. El alege ce popor vrea...și totuși, ne-a iubit pe toți.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine suntem noi?
Sa vedem zeul asta ne-a dat rațiune sa gândim, sa criticam in mod critic sau e un tiran nebun psihopatic care a creat niște sclavi pentru propia distracție

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stai liniștit că Dumnezeu e drept și bun cum noi nici nu ne putem imagina, ca oameni limitați. El știe contextul în care ne-am născut. Dacă poate nu am auzit niciodată de Hristos, dacă nu ne-a fost propovăduită salvarea adusă prin El, cum să ne rezerve iadul? Sau cei din triburi... Dumnezeu este Dragoste, nu un tiran. Răutatea este o formă de slăbiciune, este lipsa bunătății, așa cum întunericul este lipsa luminii. Iar Dumnezeu este Atotputernic, deci este Bunătatea desăvârșită. În Romani pare-mi-se se vorbește despre rolul Conștiinței în judecata celor ce nu au știut de Hristos. E vocea Lui din noi, care ne vorbește atât de blând să fim ca El, fiind ai Lui...iar dacă o ignorăm, se aude tot mai slab, până se stinge.
Dar eu cum voi scăpa de iazul de foc, de acea Moarte fără sfârșit, de acea flacără a durerii și a regretului, când Dumnezeu, Creatorul Universului, a venit să moară pentru mine și eu am dat cu piciorul în jertfa Lui de o dragoste parcă absurdă? Cum voi scăpa, dacă am știut de El, dacă am auzit chemarea Lui cum nici nu îți poți imagina? Am cunoscut unele lucruri și nu pot să mă prefac că Hristos e mort. Nu pot fi altfel decât "fanatică".
Iar iadul... iadul nu e o pedeapsă. Iadul e despărțirea Tatăl nostru, pe care noi ne-o alegem. Iadul...e lipsa iubirii. sad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Creatorul nu a murit, zeii nu pot muri sunt nemuritori, iar dumnezeu nu avea nevoie de așa ceva, repet un asemenea plan de salvare este o blasfemie adusa lui iahve, nu uita ca sunteți 32000 de secte creștine diferite, chestia cu Iadul e despărțirea Tatăl nostru =este un crez catolic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De unde e acel citat? Nu e din Biblie, oricum. happy Fii mai atent, cercetează sursele înainte de a te duce cu capul înainte.

"Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie." (1 Corinteni 1:23)

| cristi202 a răspuns (pentru Ana2920):

Una din experientele ce m-au ajutat si pe mine sa ajung la credinta a fost asemanatoare cu a ta. Era chiar dupa Revolutie, si la tv se difuza un film, "Ben-Hur", realizat dupa un roman reprezentativ pentru credinta crestina, in care prezenta lui Isus e doar pentru scurt timp, dar e... fenomenala. Problema era ca filmul era programat la ora 4 dimineata. Pe atunci noaptea ma trezeam foarte greu. Nu am pus ceasul sa sune, si L-am rugat pe Dumnezeu sa ma trezeasca. Si m-a trezit. Am mai cochetat eu mai apoi un pic cu somnul, si de aceea am pierdut inceputul, dar El a fost acolo sa ma trezeasca.
Crede, Valentina! In timp vei vedea lucruri extraordinare, vei avea experiente de neuitat cu Dumnezeu!

| cristi202 a răspuns (pentru Cheo0S):

Ea zicea doar de o experienta a ei, au fost mai multe. Eu am patit la fel la ora 4. Daca s-ar putea face sa te trezesti cu puterea mintii cum zici, nu ar mai fi alarme si ceasuri desteptatoare.
Chestia nu e o revelatie, e o implicare a lui Dumnezeu in viata de zi cu zi, implicare ce poate fi observata concret.

| LoveSleep a răspuns (pentru Ana2920):

Roagă-l să-mi dea si mie 200 de milioane de euro.

| Ana2920 a răspuns (pentru LoveSleep):

Este un citat care este complet adevărat.,, Banii nu aduc fericirea". Nu cred că Dumnezeu îți poate oferi bani, el oferă dragoste, fericire și ocrotire asupra oamenilor. Dar, dacă tot vrei să încerci, de ce nu îl rogi tu?

| LoveSleep a răspuns (pentru Ana2920):

Pe mine nu ma asculta, tu ai zis ca te asculta.

| Ana2920 a răspuns (pentru LoveSleep):

Dumnezeu ascultă pe toată lumea. Dar el nu îți poate da bani, din 2 motive. 1. Banii nu aduc fericirea (citat) și 2. Dumnezeu nu poate da bani, pentru că banii sunt pentru el ca ceva ce nu ar exista.