| elcosmin a întrebat:

Care e diferenta dintre pâră si bârfă?

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

În dicționar sunt sinonime dar oamenii au ajuns să considere pâra o plângere formulată împotriva cuiva, o reclamație, învinuire iar bârfa o calomnie, clevetire.
(''M-a pârât dirigintei'' vs ''M-a bârfit cu prietenii ei'')
https://dexonline.ro/intrare/p%C3%A2r%C4%83/40767

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pâră=delațiune
Bârfă= chat parșiv

| Andreeush a răspuns:

Pâra e atunci când nu știi să îți ții gura închisă laughing
Bârfa e mai nasoală, de obicei persoanele respective nu au curajul să îți spună în față ce gândesc despre tine, preferă să vorbească pe la spatele tău.

| Emma30555 a răspuns:

Paracios esti un fel de turnator, spui ceva despre un om care ii creaza probleme. Barfa e cand vorbesti despre un om fara ca el sa fie de fata si nu spui lucruri tocmai bune ba chiar exagerezi

| wpetterssone a răspuns:

Prima reprezintă un adevăr care te deranjează, a doua este un adevăr distorsionat, devenind un neadevăr pentru a-i face rău unei persoane în favoarea ta.