| elcosmin a întrebat:

A dezvalui un secret se numeste pâră sau bârfă?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste desecretizare, daca face cel care a secretizat.
Daca se dezvaluie fara drept, atunci se numeste spionaj sau tradare, dupa caz.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de context. Vezi si tu sensul celor doua cuvinte pe care le-ai scris si o sa iti dai seama.

| Lioana a răspuns:

Daca e vorba de secretul altuia care ti l-a spus avand incredere in tine se numeste tradare.

| elcosmin explică (pentru Lioana):

Si tradarea provine din pâră

| ywar a răspuns:

Deadly Secrets! happy Idx

| HadesSs a răspuns:

Se numeste sifoneala laughing

| unvecin a răspuns:

Secretele sunt de două feluri:
- prea mari ca să le ții ascunse
- prea mici ca să le ții doar pentru tine

laughing

Se numește lipsă de prevedere din partea celui care trebuia să-și țină informațiile private pentru el. happy

Bârfa e când spui ceva ce-ți place despre cineva care nu-ți place. big grin