| 1234568807 a întrebat:

Care e legatura dintre turci si tigani? De ce se zice ca turcii sunt tigani?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu am auzit sa se zica, poate ai visat. Nu exista nici o legatura.

| relian a răspuns:

Legatura? Aia ce tine de comportament si de educatie,de caracter in general.
La turci e ca la tigani laughing dezordine,gura mare,neseriozitate etc, deci ca la tigani, sau ca tiganii, se comporta cam la fel, la aia se refera.

| relian a răspuns:

Dar expresia asta se foloseste de r egula pentru oricine este dezordonat,care fura,care foloseste un vocabular mai urat,pentru ca de regula asa se comportau tiganii in general.

Deci asociezi pe cineva,ceva ce au si tiganii,pentru ca multora nu le plac tiganii,umbla numa dupa furat, dupa frecat menta, sa nu munceasca, acasa toate aruncate care pe unde, deci ca la tigani laughing unia tin caii in casa si ei stau in corturi afara, ca la tigani laughing ori ca tiganii

| Dismally a răspuns:

Nici o legatura, nu stiu, n-am auzit pe nimeni sa spuna asta.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca asa fac romanii, cine nu-i ca ei e "tigan", ei nu invata alte etnii, decat folosesc cuvantul.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu există vreo legătură între cele două etnii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are treabă una cu alta.
Cine ți-a zis asta?

| 1234568807 explică (pentru anonim_4396):

Pe toata lumea aud, mereu am auzit ca tiganii se trag din turci

| Anuket a răspuns:

Legatura este originea. În zona ta probabil din aceștia sunt. Nu toți sunt de origine hindusă.
Ca să înțelegi mai bine, îți recomand să citești când și cum s-a populat teritoriul care astăzi se numește România, precum și ce se întâmpla în alte zone.

| Mota_Sever_1994 a răspuns:

Cand Dobrogea si doar Dobrogea a devenit "Pashalik" (administratie turca permanent prezenta) tigani vorbitori de romană au fost eliberati din sclavie in Dobrogea, pentru ca pana atunci asta erau cu totii, sclavi pe mosiile boieresti. Din dorinta de a se integra la noua etnie conducatoare (turcii otomani) au preluat limba si religia si nume turcesti. Cam 80% din vorbitorii "bruneti" de turca si de religie musulmana care traiesc in Romania sunt de sange de rrom.

De ce are Romania o populatie de tigani asa de mare? Pt ca Romania este printre putinele state care la sosirea lor(indieni din casta Paria-leneşi/nemuncitori/leproşi/de neatins) in timpul migratiei lor din India catre Europa nu i-am izgonit si i-am luat ca sclavi sa munceasca domeniile boieresti.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/%C8%9Aigani

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/%C8%9Aigani_turci