| blackkrose a întrebat:

Care este cel mai scurt drum spre paradis? Dar spre infern?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Nu s-au inventat drumuri spre locuri imaginare.

7 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Pentru a sti care este cel mai scurt drum spre ambele, trebuie sa faci diferenta dintre bine si rau. Nu este simplu sa ajungi in Rai, dar ai o satisfactie mai mare cand iti ajuti aproapele decat atunci cand treci pe langa el fara sa ii intinzi o mana.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Drumul pe care mergi e cea mai sigura cale spre ambele. Depinde ce parte a "paharului" vrei sa vezi: Partea plina e Paradisul, partea goala e Iadul!

auran
| auran a răspuns:

Paradis -te omoara cineva
iad - te omori tu

| maryana5 a răspuns:

Timpul...nu sti cand trece si maine te vezi o batranica/mosulet trist si singur straight face. Cea mai usoara cle spre paradis este sa-ti iubesti aproapele, sa-l iubesti mai mult decat pe tine insuti...nu este o cale usoara. Din contra! E anevoioasa si plina de obstacole sad. Dar toti ne lovim de bobarnace dar trebuie zambetul pe buze.capul sus si sa nu-ti pierzi speranta cat timp Dumnezeu te tine de mana si tu pe El.
Spre infern nu suntem toti sortiti...doar cei ce nu isi pierd speranta happy. Exista speranta... tu ce crezi?

xoxooo, mary peace sign

| ka2 a răspuns:

Daca le si definesti, iti spun "shortcut-urile"winking

| eumi a răspuns:

Spre Paradis: de la spiritul tau, la inima ta
Spre Infern : daca ti mortis, afla singur.Nu-ti doresc.

| blackkrose explică:

Imaginarul uman, intreaga suma a credintelor, conceptiilor si creatiilor sale se circumscriu sub o forma sau alta unei axe duale, aceea a conceptelor de Bine si Rau.