| WrestlingFan01 a întrebat:

am si eu o intrebare despre religie exsista paradis prugatoriu si infern?

Răspuns Câştigător
| MescaMascalina a răspuns:

Eu cred ca lumea in care traim e un Iad destul de chinuitorbatting eyelashes
Pe baza biblica iti raspund: Exista Rai sau Paradis, acesta a existat pe Pamant in gradina Eden si va mai exista, tot pe Pamant.
Conceptia cum ca Dzeu dupa moarte ne trimite intr-un Iad sau Infern in care vom fi chinuiti vesnic e un pic cam departe de ceea ce spune Bibliabatting eyelashes Dumnezeu nu vrea sa suferim vesnic, el l-a dat ca rascumparare pe Iisus pentru noi deoarece ne iubestebatting eyelashes Citeste si tu Biblia ca e destul de interesanta:*

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista rai,exista iad, de purgatoriu, nu scrie in Biblie ca ar fi.

| MMihai a răspuns:

Așa gândesc o parte dintre creștini!
La alți creștini nu există Purgatoriu!
Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Eseuri despre originile Creștinismului, de George Ory, Ed. Științifică și enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching sau Dao De Jing sau Daodejing etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile.

| thealchemist a răspuns:

Da.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Cei care cred ca exista o sa iti spuna ca exista, cei care nu cred o sa iti spuna ca nu exista. Personal, eu nu cred ca exista asa ceva.

| PetreConstanta a răspuns:

Doamne apara si pazeste

| Gabriel892 a răspuns:

Nu exista rai si iad.

| Claudiw a răspuns:

Da
Nu
Da

| fulvia a răspuns:

Asculta-ma, paradisul si purgatoriul sunt aici pe pamint! Natura iti da minte si dupa cum o falosesti, asa iti vei face viata un iad sau un rai. Nu-ti bate capul cu asta, fiecare avem judecata, hai sa o folosim!

| Eminem2012 a răspuns:

Logic ca Exista! Daca spui ca nu exista ii ca si cum ai spune ca Dumnezeu nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradis si infern exista. purgatoriu nu cred fiindca este scris; nu exista cale de mijloc.omul alege viata sau moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Exista Rai si iad, fara purgatoriu.

| inger02 a răspuns:

Se spune in biblie ca exista rai si iad acum numai dumnezeu stie ceo face cu noi si daca mai e o viata dupa moartewinking

| Maddu08 a răspuns:

Din cate stiu eu, paradis purgatoriu si infern exista la cei care sunt de religie catolica. big grin

| wwevision a răspuns:

Buna mi-am facut contul asta sa vad raspunsurile voastre sunt eu WreslingFan01 si va multumesc pentru raspunsuri mai ales lui mihaidavidoglu1954