| Mirceadumb a întrebat:

Care este departamentul cu cei mai buni luptatori din fortele speciale romane? am vazut ca sunt mai multe... BAT, GNFOS, batalionul vulturii etc? si care este diferenta intre aceste departamente? La americani care e diferenta intre SEALs, Delta force etc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Nu exista o regula a celor mai bune trupe speciale din Romania, insa dupa mine sunt Echipa Delta a SIE ( modelata dupa Delta Force) si GNFOS ( Dupa Navy SEALs). Diferenta este ca Batalionul vulturii apartine armatei, GNFOS marinei, BAT apartine serviciilor de informatii..Americanii au multe trupe speciale insa cele mai cunoscute sunt Navy SEALs si Delta Force ( este doar o denumire, unitatea in sine se numeste 1stSFOD-D adica Special Forces Operational Detachament -Delta ) si aceeasi diferenta este ca Navy SEALs apartine marinei, in timp ce in Delta Force tine de domeniul trupelor terestre ( adica armata) si procesul de recrutare este diferit, armele, operatiunile, cam totul este diferit. FUNDA?