| marosana02 a întrebat:

Care este diferenta dintre literar-literal?

Răspuns Câştigător
| Neimportant a răspuns:

Literal inseamna 'textual' =reproducerea identica a unui text,asa cum a fost el facut public,in general despre asta e vorba(motte-a-motte); literalmente=exact asa cum s-a spus
literar este calitatea de a face parte din domeniul literar, adica al literaturii-limba(literara), text(.), opera, citat, critic; concurs; publicatie

1 răspuns:
| Diabolique a răspuns:

Una de la cer la pământ. Ia uite ce spune DEX-ul:
LITERÁR, -Ă, literari, -e, adj. Care aparține literaturii, care se referă la literatură, care corespunde cerințelor literaturii.

LITERÁL, -Ă, literali, -e, adj. 1. Care se face, se reproduce etc. cuvânt cu cuvânt, literă cu literă; textual, exact.
Numai bine!