| anonim_4396 a întrebat:

Care este legatura dintre Panama si economia Statelor Unite?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Panama are pe pământul ei canalul, construit de USA. Prin canal trec mii de cargouri cum marfă pe lună care deservesc economia USA. Cum să nu fie legătură?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

rolling on the floor De ce Panama, cat sunt statele de mari, tocmai acolo s-au gasit.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Construcția canalului Panama a fost începută de un francez, cel care a construit canalul de Suez. S-a ales Istmul Panama, că acolo distanța dintre cele două oceane era cea mai mică. Sau dat tunuri financiare și a fost falimentul secolului. Apoi au pus americanii mâna la treabă. Nu era covidul, erau țânțarii și le mureau oamenii cu miile, pe capete de malarie. Au asanat mlaștinile cu tone și tone de insecticid. Au făcut minuni de inginerie de geniu civil. Când ți-e foame așa faci. Navigare necesse est, vivere non est necesse.

| RKBlue a răspuns:

Panama este in zona de cea mai mica latime a americii(America de N+America de S) deci au fost costuri mai mici decat daca ar fi construit canalul in alta zona.
Transportul pe apa este cel mai mai ieftin si foarte sigur in ziua de azi.
Imagineaza-ti ca daca vrei sa transporti o cantitate de cateva tone de marfa din Rotterdam pana la Los Angeles(ambele fiind porturi), ar trebui sa ocolesti intreaga America de Sud(nici nu se pune problema ocolirii americii de nord cu nave de marime mare, deoarece e mai periculos).