| Nobodyneedstoknow a întrebat:

Care este parerea voastra despre persoanele care fac parte din LGBT+? Credeti ca ar trebui sa aiba dreptul la casatorie? Dar la adoptat?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Reproducerea nu se face pe cale anala, ei d-aia pot avea prim-planul pentru adoptie. Eu fiind un homofob, incerc sa fiu cat mai tolerant aici si cat mai respectuos. Ce parere sa am, sunt oameni ca si noi, doar ca sar calul jignind homofobii pe unde ii prind doar pentru ca nu gandesc ca ei, asta mi se pare pura ipocrizie, sa jignesti pe cineva care nu e de aceeasi parere cu tine. In rest, sa si-o traga in apartamentul/dormitorul lor cat vor, nu ma intereseaza. Mai nou se pune accent pe paradele astea gay, cer drepturi egale, nimeni nu are niciun drept egal, dar ei totusi si-l cer, se pune presiune peste tot si vor sa demonstreze ca sunt diferiti si cu mentalitate superioara sau cum se pronunta ei, dar sunt tot oameni, doar cu o natura sexuala diferita, asta nu-i face speciali. Casatorie in viitorul apropiat nu vor pupa, de adoptat sunt deja cazuri rare, e drept, dar exista, cand o familie homo a adoptat, chiar o familie de romani a patit-o pe propria piele.

| LoveSleep a răspuns:

Legat de adopție, un copil care crește cu părinți de genul are mari șanse să fie ca ei mai târziu. Și dacă nu face copii Botezatu', s-ar putea ca peste câțiva ani, să fim totuși mai mulți heterosexuali decât homosexuali, iar copilul ăla va fi clar marginalizat.

Dar asta nu e bătut în cuie și chiar dacă ar fi, avantajele adopției copilului ar fi clar mai mari decât dezavantajele la orice capitol. Deci sunt evident, pro.
Legat de cealaltă chestie, pot să se căsătoreaecă și să facă sex sub jurământ și binecuvântări, mi-e indiferent.

| deeeaqq a răspuns:

Mi-e indiferent
Idk.
De ce nu?

| Deaad a răspuns:

Nu,nu consider asta.

| Cameliapantiru a răspuns:

Evident ca da, orice personae majore care nu sunt rude de sange si se iubesc ar trebui sa aiba garantat prin Constitutie dreptul sa se casatoreasca.
Da si adoptiilor, atat timp cat acel cuplu poate oferi conditii de trai decent adoptatului, sunt sanatosi din punct de vedere psihic, au locuinta si locuri de munca (conditii obligatorii si in cazul cuplurilor heterosexuale sau al persoanelor necasatorite, care doresc sa adopte un copil).

| Theman234 a răspuns:

Normal,sunt de acord si cu, casatoria, dar si cu adoptia cuplurilor cu persoane de acelasi sex.Copilul nu va avea sanse sa aiba aceeasi orientare sexuala deoarece cei care sunt lgbt+ au crescut de cele mai multe ori cu parinti straight. Dreptul la casatorie este un drept al omului iar drepturile comunitatii lgbt+ sunt drepturile omului.Este non-democratic sa oferi drepturi doar unei categorii specifice de persoane.Cat despre parere, o parere buna idklaughing)A si nu poti sa spui ca marginalizarea copilului este vina parintilor, este vina societatii, nu plasa vina pe victima.