| anonim_4396 a întrebat:

Care este pentru voi cel mai drăguț grai de pe teritoriul României? happy

15 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Baga-mias p+u+l+a sa imi bag" asta o auzi peste tot din Suceava pana in Craiova si din Craiova pana in Tulcea si din Tulcea pana in inima Ardealului pana la Cluj si chiar si mai departe pana in Satu Mare iar din Satul Mare pana, pana, pana la Marea Neagra.

ROMANIA TE IUBESC.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Fiind nascut si crescut in Oltenia, am sa zic ca m-am obisnuit cu faptul ca nu avem niciun accent care ingreuneaza intelegerea unei conversatii.

| aumih16 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

laughing bai tu esti nebun!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A iubitei după ce ai pus caraba pe ea cum trebuie. să vezi cum gângurește.

| Onisim10 a răspuns:

Pădureni Sendriceni.

| AvalohAlyn a răspuns:

Moldoviniasca

| Simpatic a răspuns:

Fara discutii cel mai placut accent este cel muntenesc, corect vorbit si frumos pronuntat, se intelege fiecare cuvant si tot ceea ce vor sa spuna, pe cand la altii trebuie sa ai un dictionar la tine ca sa intelegi ce vor sa spuna cu atatea regionalisme sau cuvinte proprii si ca sa nu lovesc in nimeni nu dau exemple.
Si nu, nu sunt muntean!

| RKBlue a răspuns:

Ardelenesc.
Cel din Maramures si zona Brasovului, mai exact.
Ca intotdeauna, Ardealul castiga!(nici macar nu e o competitie cand castigi din start)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu stii ce spune filozofia frumosului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie? big grin

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu am mai spus-o pe aici. Deci fiecare are gustul lui. Iar limba literara s-a nascut de o parte si de alta a Carpatilor: Brasov, Campulung Muscel.

| Michaeel a răspuns:

S-a umplut de cocalari, pitipoance ori oameni de toata jena peste tot.Nu mai sunt romanii ca pe vremuri.Degeaba e locul frumos daca e plin de tampiti.Mehedinti e pentru mine cel mai frumos grai de pe teritoriul Romaniei, am copilarit acolo si am vazut numai persoane cu obraz, chiar daca e la tara găseai oameni mult mai civilizati decat in orice alt oras al Romaniei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru aumih16):

Descriu realitatea atata tot.

| BecSpart a răspuns:

Deși sunt din zona moldovei, am un accent ardelenesclaughing

| Sofer a răspuns:

Cel ardelean și cel Moldovenesc.