| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cate spitale, scoli, biserici si manastiri sunt pe teritoriul Romaniei?

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Spitale - In jur de 500-550
Scoli - 20.000
Biserici - 28.000
Manastiri - 600-650

Daca vrei sa faci o comparatie, gandeste-te ca la biserici se numara fiecare mica biserica. Si bisericile de la sate in care intra 20-30 de oameni.
Mai corect ar fi sa faci comparatia: Unitati medicale - biserici.

Nu vreau sa apar pe nimeni, insa nu trebuie sa fim subiectivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineaza-ti ca orice sat are macar 1 Biserica, dar cum sunt mai multe religii fiecare religie are biserica separata. Asa se face ca in multe sate sunt 2, 3 biserici. Dar sa zicem o pondere de 1, 5 biserici/sat
La Orase religia predominanta are mai multe biserici in functie de marimea orasului macar2-3. + Deasemea fiecare religie cu biserica lui: aici adaugam si pocaitii. Per general fiecare oras mediu cu 20-30.00 de locuitori are : cel putin 5 biserici (dar poate ajunge si la 10 + )
Cate spitale? 1/oras, si astea mai mult in orasele medii +. La sate nimic.

| ibaal a răspuns:

Spitale si scoli, mai deloc, mai multe ruine folosite cica cu titlul de scoala si spitallaughing
biserici poleite, fara numarlaughing

| crysty1222 a răspuns:

Spitale - Aproximativ 600
Scoli - Aproximativ 20.000
Biserici - Aproximativ 17.000
Manastiri - Aproximativ 650