| Dismally a întrebat:

Care este "relatia" voastra cu intunericul? Va sperie, va atrage ori alta?

47 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare isi vede de treaba in privinta asta

| Emazio a răspuns:

Mi se pare mai interesant decat lumina, mai misterios. Misterul înseamnă cunoaștere, lumina deja cunoscut.

| Dismally explică (pentru Emazio):

Asa este, suntem atrasi de mister happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt obisnuit sa bantui noaptea, deci nu ma sperie. Dar nu din cauza intunericului imi place noaptea, ci din cauza linistii.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, este mult mai liniste noaptea, poti bantui fara sa te deranjeze nimeni happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dismally):

Toate sunt mai simple si mai frumoase noaptea big grin
Si vremea e mai placuta.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iarna nu e chiar placuta vremea daca locuiesti intr-o zona de munte ca mine big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dismally):

La munte locuiesc si eu. Cea mai rece parte a "noptii" este spre rasarit. Restul noptilor nu sunt chiar de speriat, dar oricum iarna cel mai bine e in interior. La cabana, sa te uiti pe geam cum ninge day dreaming

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, spre dimineata este foarte frig. Bine, in ultimii ani nu au mai fost ierni chiar asa geroase dar imi amintesc de cele din trecut. La cabana, sa stai langa foc da, este perfect happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dismally):

Eu am prins dimineti cu -20 si iarna asta... Si gerul asta, e mai ok, pentru ca e totul calm, nu ninge, nu bate vantul. Cand e "mai cald", adica -5 sau 0, dar bate vantul si mai sunt si precipitatii, e mult mai urat, mai greu de suportat.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iara aceasta nu am prins temperaturi asa de scazute. Normal, vantul amplifica senzatia de frig. Am prins si eu zile cu - 15 grade si batea vantul foarte tare iar eu trebuia sa merg vreo 7 km prin zapada pana la genunchi. 7 km dus si 7 km intors desigur

| Drimmero a răspuns:

Cand eram mic imi era frica de el, cat timp am avut casa in santier mi-am infruntat teama, era bezna totala, tata ma punea sa intru in santierul ala, asa am trecut de frica aia de intuneric, m-am obisnuit cu el iar acum vad foarte bine in intuneric, nu mai am treaba,, ar fi fost culmea.

Plus ca vacantele de vara mi le petreceam pe la tara acum ceva ani, pe strada unde 'stateam' nu existau becuri, de fapt juma' de sat nu era luminat, doar centrul unde era ceva mai modern cu magazine, etc. Avand doar un Nokia pe lanterna m-am obisnuit facand drumul ala seara de seara cand mergeam pe acolo.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

E bine ca ai scapat de frica.

| T0T a răspuns:

E liniștitor. Îmi place.

| Dismally explică (pentru T0T):

Da, este foarte linistitor.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de circumstante. Daca sunt noapte într-un cimitir sau cu mortu pe masa e clar ca am o stare de disconfort.
Dar daca sunt la mine in camera sau in casa si ma odihnesc nu am treaba.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Intunericul este acelasi chiar daca in unele locuri pare linistitor iar in altele sumbru happy

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Întunericul poate sa iti dea stari.Una este sa fi in patul tau in întunericul nopți si alta este sa fi într-un cavou in intuneric.
Adică seara stand in patul tau nu te temi de ce poti sa vezi la un moment dat,sau ce poti sa auzi din intuneri ca si intr-o situatie mai aparte. Daca esti ziua într-un cimitir esti cil,vezi cruci,vezi morminte,vezi alti oameni sau biserica (exemplu) dar daca esti pe întuneric poti sa ai senzatia ca vezi lucuri mai ciudate, ca auzi sunete aparte te neliniștește chiar daca te gândesti ca si la tine in camera e noapte cand te culci.
Sau hai sa luam un caz mai realist. Daca mergi ziua printre niște blocuri, garaje etc esti mai linistit pentru ca ai o vizibilitate mai bună către toate unghiurile, nu se prea poate ascunde nici un animal, om fara ca sa il observi.Plus ca daca ar fi sa plătești ceva ziua este mai mult trafic, mai multa activitate si exista sanse destul de mari sa fi ajutat.Dar noapte vizibilitatea e scăzută, traficul e redus spre deloc iar daca ar fi sa te atace ceva se poate ascunde sau pur si simplu sa stea doar la câțiva metri in fata sau spatele tău fara sa observi.
Nu e vorba ca noapte/întunericul este un lucru rau in sine, ca întunericul săracu laughing nu are vina.Dar e mai periculos din cauza stărilor pe care le ai, din cauza minti tale si a unor vietăți ce prefera sa faca rau sau sa atace cand e vizibilitatea scăzută.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Intunericul nu este decat absenta luminii, locul e acelasi indiferent daca este zi ori noapte, sentimentele pe care le ai tin de fapt de ceea ce nu cunosti, nu neaparat ce nu vezi. Frica de necunoscut este normala si nu tine cont de ratiune; desi realizezi ca intr-un cimitir ar putea fi caini in cel mai rau caz, daca este noapte si auzi zgomotul poti sa te sperii mai tare decat ar fi cazul happy

| Celcestietot a răspuns:

Nu ma sperie, este linistitor ochilor, dar mai destinde si restul partilor corpului, iti ofera posibilitatea explorarii unui nou tip de magie asternuta peste natura, asadar, intunericul este o binecuvantare.

| Dismally explică (pentru Celcestietot):

Asa este, avem nevoie de intuneric la fel de mult ca si de lumina.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Da, fiecare rotatie a Pamantului are frumusetea sa, este unica happy.

| Dismally explică (pentru Celcestietot):

Desi sunt total opuse pot fi frumoase ambele in felul lor happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Bine spuswinking.

| SilentRain a răspuns:

Una buna și de durata

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Asa si trebuie sa fie, oricum jumatate din viata va fi sub domnia intunericului happy

| aXy99 a răspuns:

Nu am relatii cu astfel de entitati.

| Dismally explică (pentru aXy99):

E bine si sa fii indiferent uneori.

| gemeni6226 a răspuns:

Este nevoie de intuneric pentru a putea dormi asta la varsta meahappyin tinerete nimic nu era mai romantic decat sa se lase intunericul si sa ma plimb mina in mina cu cineva, seara intunericul face mai enigmatica si mai frumoasa orice poveste de dragoste.Sunt convinsa ca as mai fi in stare de romantism, problema este ca nu e cu cine.Nu am avut pana acus o luna problema sa ma duc singura in casa la culcare chiar si noaptea tarziu, dar am intrat intr-un grup pe Facebook unde membrii povestesc ce l-i s -a intimplat(paranormal)de atunci las lumina aprinsa pe hol cand merg la culcare.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Poti sa te plimbi si de acum cu cineva de mana, varsta este irelevanta happy Lasa ca ai timp sa gasesti. Mare parte din intamplarile paranormale povestite de oameni au o explicatie logica, nu trebuie sa crezi tot ce auzi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pe mine ma sperie intunericul descris in Biblie in legatura cu sfarsitul speciei umane de la nastere pana la moarte, treaba sta in felul urmator nu fi prost caci e un simptom periculos.

Sfarsitul lumii o sa vina cand vom fi cu totii prosti dar prosti din cale afara. Daca biserica ortodoxa romana cade sa TERMINAT.

| Dismally explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa o fi daca spui tu happy

| Drolja a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Mă întreb ce mai răspundeai dacă întrebarea era „Ce părere ai despre sfârșitul lumii?".
Probabil ai fi început să-ți dai cu părerea despre întuneric...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi place.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Cred si eu, Hecate - zeita noptii, a necromatiei si a vrajitoriei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma mai sperie. Nu mai am 15 ani. Cele mai rele lucruri de multe ori se gasesc in lumina, in plina zi.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

La 15 ani te speria? Da, cele mai periculoase lucruri nu se ascund in intuneric.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Ador intunericul

| SoareDaniel a răspuns:

Faine intrebari mai pun unii, nu m-ar mira o intrebare de genul care e relatia ta cu mana dreapta>

| Dismally explică (pentru SoareDaniel):

Nu am avut o asemenea curiozitate pana acum happy

| CristianAlbert2 a răspuns:

Mie imi este frica de intuneric, pentru ca cand merg noaptea prin casa sare motanul pe mine