| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul vietii? De ce traim?

32 răspunsuri:
| adyna2010 a răspuns:

Fiecare gasim unele raspunsuri pentru a da sens vietilor noastre dar, daca ne luam timp sa privim in noi, nici unul nu ne multumeste. Cred ca din cauza alunecarii inexorabile spre moarte, din cauza ca devenim constienti de cat de efemer este totul...Si atunci ce sens ar mai putea avea minunea care se cheama viata, daca este sortita sa dispara, fara a lasa urme decat, pentru un scurt timp, in amintirea catorva oameni, apoi...NIMIC.
Raspunsul meu la intrebare este ca aceasta picatura de eternitate ne-a fost data ca sa "prindem radacini" in viata adevarata. Suntem ca o floare rupta, care a fost pusa in apa. Daca va prinde radacini, va trai pentru totdeauna - daca nu, va muri. Dumnezeu, pentru ca ne iubeste, ne-a dat aceasta sansa. E pacat sa o irosim, gasind alte sensuri care ne multumesc doar pentru moment.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Adica sa iL iubim, si daca iL iubim iL ascultam.
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&