| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul vietii? De ce traim?

32 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

''Trăim doar pentru a descoperi frumosul. Restul e un fel de aşteptare.''
Acum intrebarea e, ce reprezinta frumosul?hee hee

| lia a răspuns:

Traim ca sa invatam cum sa traim!
Sensul vietii este acela de a acumula cat mai multe cunostinte si de a evolua cat mai mult. happy

| Cryssy a răspuns:

Pentru ca avem o singura viata, frumoasa, cu bune si rele, si merita traita. Sensul vietii....sa iubim, sa fim iubiti. Cel putin asta este parerea mea...thinking

| oz a răspuns:

Sensul vietii? sensul vietii "zace" in tine... te poti bucura la lucruri marunte... te poti bucura la lucruri marete...
unii oameni se multumesc cu putin...alti oameni nu se multumesc cu putin...
Unii oameni au totul... dar de fapt au nimic...
Unii oameni au nimic... dar de fapt au totul...
unii oameni traiesc pentru a iubii...
unii oameni iubesc pentru a traii.

radeam... iubeam
plangeam...muream

| albastrel a răspuns:

...sa murim.

| adrianhasde a răspuns:

Traim ca sa ne bucuram de lucrurile noastre, ca doar toate sunt imprumutate si nu vom duce cu noi nimic pe lumea cealalta, murim in aceasta viata materiala ca sa renastem in cealalta imateriala. Sensul vietii este sa ne gasim chemarea launtrica. Ne nastem fara sa vrem si murim fara sa fim intrebati.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Adica sa iL iubim, si daca iL iubim iL ascultam.
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

| yanna_5323 a răspuns:

Traim cautand sensul vietii... sperand ca il vom gasi...

| flysky a răspuns:

Tu poti sa mori prost, eu incerc sa invat din mers, poate viata nu are rost, dar ce frumos sa-i dai un sens.

| Mihaic93 a răspuns:

Traim ca sa murim! happy

| Tn a răspuns:

Asta este o intrebare care fiecare om si-o pune o data in viata si nu poate raspunde decat el insusi si eu mi-am pus intrebarea asta si nici acum nu am un raspuns dar orisicum unul dintre raspunsuri care toti il stie e de a trai cat poti de mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pina la urma, nici noi nu stim. Doar traim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traim...ca sa ne depasim conditia
traim sa fim fericiti. dar vin filozofii si spun ca fericirea nu exista...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensul vietii este pentru a da viata...simti ca n-ai trait degeaba atunci cand ai dat nastere unui om...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce as putea spune, intrebarea aceasta si-o pun doar cei ce nu stiu ce vor de la viata, doar cei ce nu si-au gasit locul anca, doar cei ce nu apreciaza faptul, ca daca planeta noastra ar fi fost mai aproape sau mai departe de soare nu ar mai fi avut ocazia sa-si puna aceasta intrebare morbida, este un miracol ca traim orice fel de om am fi: chior, olog, surd, nebun trebuie sa recunoastem ca viata pe aceasta planeta este o minune si pur si simplu trebuie sa ne bucuram de ea indiferent ca traim o luna un an sau o viata antreaga, an alta ordine de idei trebuie sa te lupti, sa te strecori ancetu cu ancetu ca sa ajungi acolo unde crezi ca viata ta ar avea sens pentru tine si va spun eu ca nimeni nu va va sta an cale, totul este sa te misti sa nu eziti sa nu stai pe ganduri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensul vietii este ca fiecare dintre noi tinde spre moarte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traim ca sa murim...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista un motiv. Putem sa nu mai fim in orice clipa si poate ca e mai bine asa. Eu una nu mai gasesc un motiv pentru a trai pentru ca nu am nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat filozofati inutil nu exista un scop pentru viata si nu la dracu nu evoluam cum poti spune o asemeni aberatie cand la un moment dat o sa fii o gelatina ca mai apoi nici atat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu reusesc sal aflu, poate ma ajuta cineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traim ca sa nu-i dezamagim pe aia care vor sa traiasca cu noi, pe langa noi, etc. asta nu inseamna ca valoram mai mult. sau ca valoram at all. traim ca sa ne mintim si sa mergem mai departe. de ce? ei bine, cred ca traim pentru ca ne-am obisnuit asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La asta stau si eu si ma tot gandesc exista Dumnezeu? dc exist ce trebuie sa fac? cum trebuie sa fac cand? Daca Dumnezeu stia ca adam si eva o sa pacatuiasca dc eu creeat el o creat pacatul poate multi nu o sa ma intelegeti dar nua...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensul vietii., este perfectiunea! Desi nu exista, noi venim pe pamant, gresim, traim in pacat, plecam si revenim apoi cu mai multe cunostinte si cu mai multa dorinta de a ne apropia de ceea ce am fost predestinati sa fim, sa dobandim iubirea suprema pentru cei de langa noi si pentru unicul nostru Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a evolua frumos ca jucatorii de pe un terren sferic.

| delyush a răspuns:

Traim pentru Dumnezeu.
pentru a-I slujii Lui

Oricine va vrea să-şi scape viaţa, o va pierde; dar oricine îşi va pierde viaţa pentru Mine, o va câştiga. Şi ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? (Matei 16:25-26)

| costy311 a răspuns:

Traim pentru al mantui pe dumnezeu

| Serbu a răspuns:

Poi e simplu mei viata n-are sen...
De fapt suntem ca vantu aruncati la nimeriala
Traim la intamplare in minutu asta meri pe drum minutu urmator te loveste ceva...

| sadasdas a răspuns:

Ca sa vn sfarsitul lumii sa ne ia

| sadasdas a răspuns:

Casa murim cand vn sfarsitul lumii

| adyna2010 a răspuns:

Fiecare gasim unele raspunsuri pentru a da sens vietilor noastre dar, daca ne luam timp sa privim in noi, nici unul nu ne multumeste. Cred ca din cauza alunecarii inexorabile spre moarte, din cauza ca devenim constienti de cat de efemer este totul...Si atunci ce sens ar mai putea avea minunea care se cheama viata, daca este sortita sa dispara, fara a lasa urme decat, pentru un scurt timp, in amintirea catorva oameni, apoi...NIMIC.
Raspunsul meu la intrebare este ca aceasta picatura de eternitate ne-a fost data ca sa "prindem radacini" in viata adevarata. Suntem ca o floare rupta, care a fost pusa in apa. Daca va prinde radacini, va trai pentru totdeauna - daca nu, va muri. Dumnezeu, pentru ca ne iubeste, ne-a dat aceasta sansa. E pacat sa o irosim, gasind alte sensuri care ne multumesc doar pentru moment.