| mihnea123abc a întrebat:

Care este tema poeziilor: Adam si Eva, Porunca si Pedeapsa de Tudor Arghezi?

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Adam şi Eva de Tudor Arghezi

Tema este jocul creaţiei, de inspiraţie biblica, exprimând viziunea autorului copilărească încadrata de ironie şi amuzament.

Porunca de Tudor Arghezi

Tema poeziei prezintă prima poruncă a omeniei.

Pedeapsa de Tudor Arghezi

Tema ilustrează consecinţele iremediabile pe care le va îndura omul din cauza încălcării cuvântului divin sau nerespectării regulilor prestabilite ale jocului, ca metaforă pentru viaţă ori soarta individului.