Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

Care imi explica rational si logic cum se joaca sudoku?

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Deci trebuie sa fie asa. pe linii (orizontala sau verticala) trebuie sa fie numere unice de la 1 la 9. in cele 9 patrate mai mici trebuie sa fie numere unice de la 1 la 9.

tu trebuie sa pui numerele in asa fel incat sa se respecte ambele reguli.

Tips:
incepe cu liniile sau patratele care au cele mai multe numere.

| StopShowingOff a răspuns:

9 patrate, fiecare patrat are 9 spatii care trebuiesc completate cu numere de la 1 la 9. Cifrele lipsa trebuiesc puse in asa fel incat sa nu se repete atat pe verticala cat si pe orizontala fata de restul patratelor.

De exemplu, daca ai pus 1 in primul patrat, prima linie si prima coloana, acel 1 nu are voie sa se repete in celelalte patrate pe prima linie si prima coloana.

| AleXxX1o a răspuns:

Sudoku este un joc format dintr-un puzzle de numere pe o foaie de 9 patratele, fiecare cu cate 9 alte patratele in interior. In aceste casute, exista deja anumite numere. Scopul jocului este de a umple restul de casute goale in asa fel incat fiecare patrat mare (de 3 x 3) sa contina numere de 1 la 9, toate aparand doar o singura data. Desi suna destul de simplu, si ai crede ca oricine stie sa numere de la 1 la 9 poate juca acest joc, cand vine vorba de sudoku, totul se reduce la viteza. Toata lumea va reusi sa completeze un puzzle in cele din urma, dar ceea ce conteaza este cat de repede veti reusi sa umpleti toate casutele in mod corect.

| RAY explică (pentru AleXxX1o):

Da e ok, acuma il joc daca as putea sasi dau un copy paste deci e incredibil, toate casutele sunt pline mai lipseste 1 dar mil respinge ce naiba as putea pune acolo toate cifrele sunt casute

| Danzell a răspuns (pentru RAY):

Da un printscreen si uploadeaza-l pe un site de imagini sa il vedem si noi