| Thecurious a întrebat:

Care sunt diferentele dintre dictaturile de dreapta si cele de stanga?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toti vor sa ajunga la ciolanul afumat

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o diferenta, atata vreme cat sunt amandoua "DICTATURI".

| TheGentleman a răspuns:

În dictaturile de dreapta, economia de piață nu este complet desființată, dar este atent supravegheată de stat; Economia socialistă înlocuiește complet economia de piață cu una de tip centralizat.

Dictaturile de dreapta pun accent pe puritatea popoarelor, pe idealizarea trecutului glorios (de exemplu fascismul lui Mussolini)

Dictaturile de stânga promit egalitate socială, marginalizează elitele (intelectuale economice), înlocuindu-le cu proletariatul (clasa muncitoare). În plus de asta, stânga consideră că omul este și trebuie să corecteze defectele naturii, pentru a atinge idealul socialist. Așa s-au născut bazaconiile conform cărora poți transforma materia moartă în materie vie, (Olga Lepeșinskaia) etc. Chiar și curentul antivaxer promovat de Olivia Steer și alte vedete internaționale se înscrie în acest tipar.

Mai multe detalii poți afla aici: https://www.youtube.com/watch?v=mweMV-VNRPk

| Thecurious explică (pentru TheGentleman):

Thank you very much.