| JustBlackNoGrey a întrebat:

Care sunt regulile, dupa voi, care trebuie sau ar fi indicat sa fie urmate?

Spre exemplu : tot timpul cand discuti cu cineva, nu te uiti in alta parte, de parca nu ti-ar pasa de ceea ce zice omul. consider ca e ca un fel de jignire la adresa omului, dar nici sa te holbezi fix in ochii omului nu e bine, uneori e considerata sfidare si uite-asa, ajungem dintr-o extrema in alta. Am patit deseori ca spuneam ceva, iar cealalta persoana aproape ca ma intrerupe si vorbeste despre cu totul altceva - un subiect care o framanta. Ori asa ceva nu se face intr-o discutie, cel putin si asta o consider litera de lege.
Povestiti si voi

56 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Haha, când sunt lângă o persoană mi se pare stresant să mă uit mereu la fața ei, sincer și reciproca e valabilă.
Regulile care trebuie respectate ar trebui să fie acelea de bun simț prin a nu deranja pe cei din jurul tău.

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Pai acum n-o fi uitand fix la fata ta, dar nici sa nu intoarca capul la 90 de grade big grin

| T0T a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Ai dreptate, nici prea mult nu e bine.

| Drimmero a răspuns:

Ma enerveaza cand cineva se baga peste ce vorbesc eu,, e tare enervant, cand incerc sa vorbesc sa ma acopere, e hilar si enervant in acelasi timp.
Mai e enervant cand vorbesti cu cineva si sta cu ochii-n telefon, de exemplu, e lipsa de respect/

| prettywomen a răspuns:

Pai daca tu incepi sa vorbesti, iar persoanele cu care esti vorbesc peste tine sau sau te intrerup, atunci esti clar ca pe acea persoana nu o intereseaza ce vorbesti.insa tu daca ii vei zice sa te asculte si sa nu te intrerupa atunci acea persoana nu te va asculta si vei vorbi degeaba. daca pe acea persoana nu o intereseaza nu inseamna ca acel subiect nu este interesant poate pentru ceilalti poate sa ii intereseze.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te pierzi cu firea de obicei in cazurile astea?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu știu dacă chiar așa...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Esti introvertit si mai timid de felul tau?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Da. De ce ești așa curios?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eram curios doar, intrebam si eu ca doar sunt om)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Are interese ascunse baiatul laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti debil, baaa
Eu am o predispozitie spre femei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urasc sa fiu intrerupt cand vorbesc, mai ales daca el'ea nu contribuie la discutie cu ceva calumea. Sunt ceva de genul

http://www.youtube.com/watch?v=GqvP1DZQyRU&t=1m12s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am zis eu altceva? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai noroc ca stiu de gluma, altfel te injuram... glumesc)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Parca esti primul sau ultimul laughing. Sunt baiat prea de treaba ca ti/as fi aratat ce "alinturi" am primit in privat ieri de la o frustrata rolling on the floor.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt om cu capul pe umeri,, cu un limbaj elevat, nu stau eu sa ma cert sau sa incep sa jignesc pe cineva fara motiv, stai linistit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cocina cumva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu. Daca era ea ii spuneam pe nume. Una care murea de ciuda ca nu o pup in dos.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Popular mai esti si cautat de femele)))).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

MDa. Casanova e mic copil pe langa mine. Ar trebuii totusi sa tin cont. Cred ca sunt cam 2 3 pe saptamana rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

2-3 ce? Lopeti incarcate? Sorry))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Hahalere suparate prietene laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce pun la suflet doar ele stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Printese crescute in puf.

| MaliciousDeath a răspuns:

Sa nu invadezi spatiul intim al celuilalt.Probabil ai intalnit genul ala de persoane care stau asa aproape de tine incat n-apuci sa-ti inspiri aerul ca deja ti-l inspira ei. Eventual te mai si trage de maneca din 3 in 3 secunde.Am cunoscut o tipa care incepea sa te ciupeasca de brat ca sa fie sigura ca esti atent la ea.

| Bacemi a răspuns:

Singura regula importanta e ca realmente să asculți. Și cel mai important lucru e să îți pese. Eu unul mă uit la cineva doar când îi vorbesc. În rest când ascult privesc persoana o dată pe minut. Prefer să mă uit pe jos sau prin lucruri, îmi ordonez mai bine ideile așa ca să pot să îi dau un feedback relevant. Am pățit o dată o fază pe stradă. Mergeam și îmi vorbea un prieten și eu mă uitam ""pe pereți". Și râdeau ăia cică uite mă la ăștia își vorbesc dar nu se uită unul la altul. Asta cu întreruptul e nasoală și eram expert la așa ceva. Am devenit conștient și încerc să stric tradiția. Doar că de multe ori uit ce voiam să zic dacă aștept prea mult. Shit happens. Mă exprim mult mai bine în scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti citi codul bunelor maniere sa te informezi pentru tine cum e corect.Acolo vei gasi tot felul de reguli cum sa te comporti intr-o discutie, in societate, in vizita, la restaurant, etc.etc.Oricum sunt multe reguli de citit, dar macar iti vei face o parere despre cum ar fi frumos sa se poarte o discutie.

| anonimg a răspuns:

Da, este lipsa de educatie -atat schimbarea subiectului cat si mai mult intreruperea fara motiv a celui care ne vorbeste.

A fi privit in ochi.
Putem sa cunoastem daca aceasta este o jignire (si este de condamnat) sau tine de timiditate (aceasta nu este de condamnat).

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tare inversunat pe ele))))