| Annd a întrebat:

Care vi se par cele mai bune carti de autori straini?

3 răspunsuri:
| SilanceWhite a răspuns:

Trei intr-o barca -Jerome K. Jerome
A treispezecea poveste-Diane Setterfield
Straini-Taichi Yamada
Fiica tacerii-Kim Edwards
Fetele din Shanghai-Lisa See
Surorile Boleyn-Philippa Gregory
Imparateasa Orhidee-Anchee Min
Rosu de rubin-Kerstin Gier
Pasarea Spin-Colleen McCullough
Gradina uitata-Kate Morton
Marele Gatsby-Francis Scott Fitzgerald
si orice de Guillaume Musso

| Euletitia a răspuns:

Buna! Sunt multe carti foarte bune din literatura universala, insa am sa-ti spun doar cateva titluri ale unor romane pe care eu le-am citi si care mi-au placut in mod special:
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula"-Margaret Mitchell
"Qvo vadis"-SIenckiewicz
"David Copperfield"-Charles Dickens
''La rascruce de vanturi"-emily Bronte
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe
Acum, daca vorbim de carti potrivite pentru copii sau preadolesecnti, dintre operele autorilor straini, pot recomanda cateva titluri de opere captivante, care mi-au placut la nebunie pe la 10-13 ani:
"Robinson Crusoe'-Daniel Defoe
"Robin Hood"(scuze, dar am un lapsus si am uitat autorul acestuia)
"Calatoriile lui Gulliver"-Jonathan Swift
"De veghe in lanulm de secara"-J.D. salinger(in opinia mea, unul dintre cei mai buni autori contemporani-a murit acum vreo 2-3 ani)
"Heidi, fetita muntilor"-Johanna Spiry
"Cuore, inima de copil"-Edmondo de Amcis
Lectura placuta orice ai alege!

| KosmYnTDR a răspuns:

Blackout de chris ryan a scris mai multe carti interesante despre razboi...