| Meme10Meme a întrebat:

Carol I a fost un criminal?

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

A fost criminal in sensul ca a permis ca boierii si bogatii sa omoare tarani in 1907 ca au cerut un trai mai bun!
Asa cum au omorat si muncitor in 1933 la Grivita Bucuresti din acelasi motiv.

Toti regii sunt cam criminali, nu le pasa de om, le pasa doar de ei sa huzureasca si sa-i hraneasca pe acolitii de langa ei, ca sa nu-l dea jos, sa hraneasca pe boierime si bogati ca sa-l sustina, ca altfel aia ii iau capul.

Cam asta e.

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Mai studiaza mai.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am studiat si nu era un criminal. Dar daca tu crezi ca a fost pentru ce ai mai pus intrebarea?

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

A fost. Ai uitat de 1907? Si era fidel Germaniei.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu! Pe asta de unde ai mai auzit-o?

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ex: Rascoala taranilor din 1907. A facut multe lucruri bune dar nu trebuie omise lucrurile rele.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Aia nu a fost vina regelui, ci a guvernului lui Dimitrie Sturdza. Dar zi-mi sinceri: ce-ai face dacă brusc țăranii nu ar mai vrea să lucreze pământul și ar amenința să ruineze economia țării? Nu ai trimite armata să facă ordine?

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Carol a numit guvernul. Si pe bune acum, armata era condusa de Carol. Ok, tu daca ai fi fost in locul acelor tarani ai fi acceptat sa muncesti ca un rob pentru nimic? E ca si cum ai zice ca revolutionarii din '89 erau niste nebuni.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ce a facut bun ala? A omorat tarani in 1907 ca vroiau un trai mai bun, atata tot, in rest traia in lux in timp ce lumea traia in mizerie in toata tara.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Exact!

| Mosotti a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

A fost vina regelui, era monarhie constitutionala cu parlament liberal, a fost vina la toti pentru 1907 dar si pentru 1933, insa si pentru traiul de mizerie al oamenilor, deci niste criminali toti.

Care economie? Sa o duca bogatii in lux? Ca restul o duceau f rau. Adica a pus armata ca le strica lor luxul? Sau cum? Le era frica ca nu mai iau taxe pe spatele teranilor.
Si de ce n-au mai vrut taranii sa lucre pamantul? Nu ca o duceau de mizerie? Altfel l-ar fi lucrat cu placere.
Normal ca au facut rascoala.

Munceai ca prostu si plateai taxe la stat ca sa stea smecherii cu burta la soare, si tu nu beneficiai deloc din taxele alea (cum e in Germania acum de ai sistem social, sanatate, invatamant fara taxa si altele).
Abia te intretineai, traiau taranii ca vai de mama lor.

Sau munceai de iti venea rau pe pamantul unui boier, el lua grosul, si tie iti dadea f putin de abia te intretineai, ca sa faca boierii buzunarele mari.
Asta era traiul sub regi, si Carol 1, 2 mihai si toti.

Dupa aia a pus pustile si pe muncitori in 1933 Bucuresti cand si aia vroiau un trai decent, ca munceau ca prostii si aia 12-14 ore pe zi pe sal de mizerie.
Asa ca nu mai zice daca nu cunosti.