| вυттєяƒℓу a întrebat:

Cartea vs Calculatorul
De ce?
Argumentati.
Care sunt avantajele si dezavantajele cititului? Dar ale calculatorului? [Argumentati]
Ce parere aveti de aceasta generatie? Cum era inainte tineretul? Care credeti ca sunt cauzele? De ce?
Dau funda la cel mai inteligent raspunswinking

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Cartea Vs Calclatoru?
De ce? Deoarece acestea totdeauna vor fi intr-un conflict,ori ca e pentru tine,ori ca asta zic restul,ca aceste doua ar fi intr-un conflict, deoarece calculatoru are mai multe aplicatii fata de carte, Cartea poate avea imagini si o poveste.Calculatoru poti si sa citesti,sa cmunici,sa te joci,sa vezi filme, sa asculti muzica,sa creezi,etc. Daca ar fi acum sa ne exprimam punctu de vedere as putea zice ca acest calcualtor e mult mai folositor decat cartea.
Dar calculatoru are dezavantaje si avantaje:
Dezavantajele:Calculatoru iti scurge toata energia,si te face mai slabita,iti ataca ochi,poti deveni dependent,te poate ataca psihic,poti da de articole pe net,care sa te faca sa te gandesti la ceva ce pana acum nu te-ai gandit,sa te faca sa deschizi ochi mai largi sau sa ii inchizi de tot. Poti citit ceva ce tu de fapt intelegi alceva,iar totul devine schimbat.
Avantajele Calculatorui:Are mai multe avantaje decat dezavantaje,poti cauta orice repede,daca sti multe despre calculator,daca inveti cum trebuie sa folosesti acest calculator,poti cauta chair si o persoana dupa numele ei,poti afla parole,poti intra la alti in caclulator,are mai multe functionalitati(tv,muzica,programe de creatie,desen,poti face exerciti,si multe altele),si are si unele din avantajele carti,poti sa iti dezvolti mintea prin citit,sau invatand o alta limba uitandue la un film,dar tot uitandutein onitor iti ataca ochi.
Avantajele carti:te dezvolta verbal si psihic,inveti sa citesti mai bine,sa vorbesti mai bine,inveti cuvinte noi,iti poti dezvolta imaginatia.
Dezavantajele:Te plictisesti repede,unele carti sunt mai plictisitoare nu au vreun intales,tot citind te face sa nai stare,poti deveni dependent chiar si de carte.
Despre aceasta generatie,ei bine,e mult mai dezvoltata, tehnologi mai avansate, dar cu cat tehnologia avanseaza cu atat omu cedeaza psihic.Inaine tineretu era simplu,tot ce aveau era cartea si caietu,nu prea se jucau decat jocuri de tineri,pe afara sau carti,invatau mult, erau mai educati, dar totusi nu atat de inteligenti.Cauzele sunt dezvoltarea minti umane mai avansata,si depedentele, creearea unor obiecte care au un avantaj dar si un dezavantaj, te ajuta la ceva dar te face pe tine sa te simti rau.De ce cred ca acestea sunt cauzele deoarece le poti vedea oriunde.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea vs Calculatorul? Depinde.Cartea,atunci cand vreau sa ma relaxez,cand vreau sa citesc ceva interesant. Calculatorul cand vreau sa ascult muzica,sa ma joc, sa caut informatii sau sa comunic rapid.Nu prea vad dezavantaje ale cartii. Ea decat te ajuta sa-ti imbogatesti vocabularul, sa-ti dezvolti imaginatia.O carte in plus nu strica niciodata. Calculatorul...aici sunt dezavantaje. Jocurile,care pot crea dependenta. Referatele copiate de pe net, care nu mai lasa copilul sa munceasca singur. Unele site-uri care nu ajuta foarte mult in educatia copilului.Mai sunt si fazele acelea cu cei naivi care se lasa dusi de nas de oamenii din spatele monitorului (in special fetele).Dar are si avantaje, asa cum am spus. Generatia aceasta a ajuns putin in pom.Si pomul in aer.Adica tinerii din ziua de azi sunt putin pierduti, sunt dezorientati si au foarte mult nevoie de ajutor.Este evident ca ei au ales calculatorul si nu cartea, se observa doar din limbajul pe care il au. Sunt foarte multi tineri care au lipsuri in materie de gramatica. Multi folosesc cuvinte gen " fata", "ca", "schoala", de imi ia ceva timp sa-mi dau seama ce vor sa spuna (probabil ca am eu o problema). Ei ii numesc generatia copy-paste. Desi fac parte din aceasta generatie, uneori simt ca nu prea ma regasesc in ceea ce fac ei.