| Andrei200202 a întrebat:

Cât de corect e când părinții îți spun că n-ai cei 7 ani de acasă?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai aici sunt doi factori, unul educational si mai ales unu genetic.
Daca educatia nu s-a prins, inseamna ca este gena proasta. Sunt caractere proaste din nastere, rautate, respingatori, rebelism, de care nu se prinde. Eu nu cred ca vreun parinte zice "fi ma al dracu".

Zice ca nu ai 7 ani de acasa, ca ei stiu ca au educat, dar ala tot nasol a ramas, si se mira. Daca gena e buna, conteaza educatia, dar daca educatia nu e buna, parintii nu au cum sa mai zica ca nu ai 7 ani de acasa, pantru ca nici ei nu au acei 7 ani, si nu li se pare anapoda cum e fi-su (asa cum e la tigani).

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum, pana mea sa-i spui asa ceva propriului copil?
Inseamna sa recunosti deschis ca tu, ca parinte, n-ai fost in stare sa-l educi.

| Andrei200202 explică (pentru ardnaxur1961):

Așa mă gândeam si eu, s o fi jignind singur de fapt

| Celcestietot a răspuns:

Nu stiu cat de corect este, pentru ca nu am participat la actiune.

| Fatamuntilor a răspuns:

In ziua de azi societatea ne educa copii.
De cel putin 3 ani sunt dusi la gradinite cu program prelungit unde stau pana pe la 4-5. Daca parintele mai are timp sa stea cu copilul o ora -doua e lucru mare.
De multe ori parintele scoate pe gura perlute pe care copii le absorb ca un burete.
,, cei sapte ani de acasa'' nu e mai actual.

| Andreeush a răspuns:

Nu e frumos din partea lor, având în vedere că cei 7 ani de acasă ar trebui să reflecte educația primită acasă de la părinți.

| gemeni6226 a răspuns:

Idem primul raspuns a doamnei ardnaxur se autocritica prin aceasta afirmatie.