| Andrei200202 a întrebat:

Cât de folositoare sunt persoanele acelea gen Bogdan de la conferințele de presă legate de evoluția Covid-19.
(Interpretul în limbajul mimico-gestual).

Acela e un limbaj știut de toți surdo-muții? Unde învață aceștia acest limbaj? Mi se pare foarte tare dacă acele persoane înteleg ceva.

Gen eu mă uit dar nu inteleg nimic din ce ar vrea să zică.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu intelegi. Nici eu nu înțeleg cand ascult limba greaca. Dar daca as studia limba greaca poate as înțelege

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu daca inteleg chiar tot si nu asa in mare, cum dracu spui "as face daca as putea", sau "As fi facut daca tu ai fi fost alaturi de mine". Deci fineturi din astea nu stiu cum le arata.
Nu e ca o limba straina care are totul ca o alta limba. Asa cred cel putin, dar nu sunt sigur.