| anonim_4396 a întrebat:

Surdo-muții cum învață să citească?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rând, trebuie să vă reparăm terminologia. Termenul „surd-mut" nu este corect. Cuvântul corect este „surd". Nu există nimic cu privire la surditate care ar putea deteriora corzile vocale ale unei persoane.

Desigur, o persoană surdă poate învăța să citească și să scrie, la fel ca oricine altcineva. Nu există nimic despre surditate care face ca o persoană să nu poată citi și scrie.

Persoanele surde pot învăța să citească și să scrie. Aceștia pot absolvi liceul sau facultatea, la fel ca orice persoană cu auz. Aceștia pot intra în aproape orice profesie în care poate intra o persoană care aude. Cunosc personal persoanele surde care au studii postuniversitare în:

Lege
Medicament
Fizică
Lingvistică
Educaţie
Sănătate Publică
Teatru
Biologie moleculara
Geologie
Matematică
Și asta e chiar de pe capul meu.

2.4K vizualizăriVizualizați votanți ascendenți
Sponsorizat de Forge of Empires
Care este era ta preferată din istoria omenirii?
Călătorește în timp - de la epoca de piatră la epoca spațială - și dezvoltă un imperiu.

Eileen Baron Tucker, Interpret la BSL
Răspuns la 26 septembrie 2017
Da, cam toate. Cu toate acestea, în general, pragurile de citire și scriere variază. Majoritatea au o vârstă de citire și scriere de aproximativ 10 ani, deoarece nu pot auzi nuanțele vorbirii și prima lor limbă - limbajul semnelor - folosește o gramatică și o sintaxă diferite față de limba vorbită. Acestea fiind spuse, unii surzi fără vorbire sunt foarte educați, citesc și scriu la un nivel foarte înalt.

Un punct de scos în evidență - persoanele surde au voci, deci nu sunt mute. Unii aleg să vorbească, chiar dacă noi nu le putem înțelege, iar alții aleg să rămână liniștiți pentru că știu că nu îi vom înțelege. Deci, s-ar putea spune că sunt surzi fără vorbire, sau pur și simplu ar spune că sunt un utilizator surd al limbajului semnelor, ceea ce indică forma lor preferată de comunicare (adică aleg să nu vorbească).

https://www.quora.com/Can-a-deaf-mute-person-learn-to-read-and-write

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Specific în limbajul lor.

| ShaOfHatred a răspuns:

Sigur nu prin audio-books

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mare pondere, surdo-muții sunt de fapt doar surzi, din naștere, dar au abilitatea de a vorbi. Nu prea au cum sa învețe vorbi/citi, nepuntând auzi, totuși pot scoate sunete(de exemplu pot râde). Având in vedere ca au vedere (winking ), probabil le sunt arătate cuvintele in scris si apoi exprimate in limbajul surdo-muților, limbajul semnelor. Exista semne pentru fiecare litera a alfabetului latin, si desigur pentru mai toate cuvintele, deci cam așa se face. In cele mai multe cazuri cititul rămâne la nivel de gând, cititul cu voce tare nefiind o opțiune. In teorie ar putea invata sa citeasca si cu voce tare, am lecturat candva despre asa ceva, aveau un profesor care ii invata sa scoata sunete ghidandu-se dupa forma gurii si pozitia limbii, dar e foarte migalos si destul de inutil ca si surdo-mut.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Ei pot citi dar nu asociază literele cum le asociem noi(sunetelor ci semnelor) și asta după mult antrenament și memorare.

| Roberrt21 a răspuns:

Pot citi, prin limbajul lor.o zi bună!

| Onisim10 a răspuns:

Prin semne de a lor.