| anonim_4396 a întrebat:

Cat de grea este facultatea de drept?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cauta o alta cale si, nu o sa regreti.

| Simpatic a răspuns:

Ca orice facultate care se bazeaza in mare parte pe cursuri scrise mai putin pe laborator caci acolo nu prea ai ce face, bine poti face practica intr-un cabinet notarial, avocatesc etc
Daca ai memorie buna si retii usor ceea ce citesti nu poate fi prea greu...este asemanatore cu facultatile care exclud matematica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E grea, dar dacă ești pasionat/ă și înveți la timp, e floare la ureche.

| Lioana a răspuns:

Daca pui intrebarea asta e posibil sa fie grea pentru tine. Daca ar fi visul tau si te-ar pasiona atunci nu ti s-ar parea grea dar nici n-ai intreba asta.
La facultatea de drept e doar teorie, nu sunt deloc materii reale dar teoria aceea e multa si e bine sa o inveti logic ca sa si ramana in cap. Se studiaza toate codurile: civil, penal, procesual civil, procesual penal, administrativ, fiscal, al muncii, al familiei, comercial, Constitutia si alte materii auxiliare ca Criminalistica, Medicina legala, Psihologie, Istoria Statului si Dreptului si poate ca mai sunt si altele de care nu-mi aduc aminte sau au aparut pe parcurs.

| blzer a răspuns:

Salut,

Facultatea de Drept este printre cele mai grele facultații.Ai mult de tocit, dar dacă e din pasiune și dorința, e ușoară.
Totul se face mai repede și bine dacă e facut cu pasiune.
Mergi acolo unde vrei, unde te simți bine, unde simți că te atrage.

Mult succes pe viitor!winking