| benid a întrebat:

Cat de important este sa te casatoresti din dragoste? Puteti sa imi dati niste link uri sau titluri de carti. Nu vreau pareri personale

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Ar fi ...ideal.
Dar acest ideal trece și prin stomac.
Și dragostea nu ține loc de foame.
Ori, cînd sînt atîtea exemple - prin ziare și pe la TV-uri -„din lumea bună", în care divorțurile și scandalurile aferente au devenit ceva la ordinea zilei, ne putem da seama că această sintagmă „ din dragoste" este deja ceva perimat, ca și vechea motivație care impunea ca mireasa să fie virgină pînă la noaptea nunții.
Deci, această „dragoste" în zilele noastre ține exact „trei zile cu cea de-alaltăieri".
Prin urmare, cel mai corect este ca, atunci cînd purcedeți spre o căsătorie, fiecare dintre candidați să se uite bine în oglinda sufletului și să afle dacă se crede în măsură să facă acest pas.
Dar, de cele mai multe ori, sfaturile celor trecuți prin aceste momente nu sînt luate în seamă. Nu degeaba se spune că acea săptămînă de dinaintea căsătoriei se numește „săptămîna oarbă".
Nu vrei păreri personale?
Cu cît sînt mai importante link-urile sau poveștile din cărți decît părerea unui om care este căsătorit de peste 45 de ani?