| anonim_4396 a întrebat:

Cat de importanta este viata cand mori si ce urmeaza dupa?

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ce urmeaza dupa, nimic, aterizezi in pamant sau ars la crematoriu, depinde de preferinta ta de dinainte de moarte. Si e ca si inainte sa te nasti, nu mai existi si gata.
Cat de importanta e, pai viata nu mai e importanta cand mori, ca in general nu mori de bine, iar daca esti batran si bolnav, o sa vrei sa mori mai repede ca sa scapi de suferinta, cel putin un om nemasochist asa gandeste.

Viata e importanta cand esti tanar si sanatos ca sa te bucuri la maxim de ea.

| SilentRain a răspuns:

Cum avem doar una la dispoziție eu zic ca e destul de importanta, după moartea nu mai e nimic

| Sofer a răspuns:

E foarte importanta.

| gemeni6226 a răspuns:

Asat de exemplu este o intrebare pentru categoria stiinta si filozofie.

| RKBlue a răspuns:

Viata este importanta.Atat.
Nu cred ca urmeaza ceva dupa, singurul lucru interesant fiind ca, corpul va incepe sa se degradeze.
Si daca exista cumva ceva dupa moarte(reincarnare, iad, rai, etc), tot ar trebui sa ne petrecem viata asa cum putem noi mai bine si sa incercam sa lasam ceva mai bun pe pamant decat cand ne-am nascut.
Care ar fi rostul sa iti traiesti viata fara sa faci nimic interesant, fara sa te bucuri de ea, doar cu gandul ca poate ajungi in rai? (Nu o spun eu, ci Biblia si preotii...)

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Sa explice ce e "bunatatea" in forma reala. Este doar perspectiva, acelasi lucru se vede "bun" cand te uiti dintr-o anumita directie si rau din cealalta.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis bunatate.Am zis bun, in fraza "sa incercam sa lasam ceva mai bun pe pamant". Aici cam toata lume apoate fi de acord ca exista cam aceleasi idei si mai mare decat mediai tinte:
1)Reducerea rasismului, xenofobiei, homofobiei, etc (care sunt inca prezente peste tot in lume, dar de ex in Romania sunt de 10 ori mai mari decat media)
2)Cat mai multi oameni sa fie scosi din saracie( facerea locurilor de munca)
3)Reducerea poluarii care afecteaza deja de pre mult timp planeta noastra
4)Descoperirea de leacuri pentru bolile care inca nu pot fi videcate.
Desigur ca nu exista un om care sa le faca pe toate, si multi oameni nu pot face mai nimic din lista(exceptand partea cu poluarea si a urii fata de altii), insa oricine poate ajuta la imbunatatirea multor lucruri si la scapatul de niste idei invechite care ne opresc din a ne dezvolta.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

N-ai inteles, o intinzi. Si chiar am corectat in "atate".
Xenofobia o elimini prin cunoastere, invatand copiii despre ei, nu spalandu-le mintile cu minciuni "ce rai sunt ei". Asta e cauza la rasism si toate alea, cum invata copiii despre ei.
Nu stii cum sa scoti pe cineva din saracie, saracia unora este bogatia altora, trebuie taiat din radacina si incepe cu educatia copiiilor.
Poluarea este cauzata de industria petrolului si alte lucruri de genul asta, pe care nu le putem opri "noi" cand "Sefii" au chef sa minta cu ceea ce se intamapla.
Cat despre boli, sunt in abtinere nu pot sa va scriu cum sta treaba. Decat s-o iau pe ocolite poate va dati seama singuri.
Oamenii buni mor sa se nasca privind cum au pierdut "razboiul" bravo. Nu alege fiecare persoana cum vrea sa traiasca, daca ceilalti nu vor sa lase sa fie.

| Dana1999 a răspuns:

Cred ca dacă am stii ce e dincolo de, nu ne ar mai fi frica instinctiv de necunoscut

| Reghqen a răspuns:

Destul de împortantă deoarece sufletul tău o să rămână pentru totdeauna în persoanele ale tale drage.
După moarte nu poate să știe nimeni cu exactitate ce urmează, asta este fenomenul vieții, misterul... când o să murim o să descoperim cu toții. happy

| anonim_4396 explică (pentru Reghqen):

Te nasti in locul ce l-ai iubit, unde au fost toti cei dragi tie. Si daca nu te desparti de identitatea anterioara, vei avea probleme de adaptare in viata cea noua. (Asta este evident) Am trecut prin asta, ajungi in acelasi loc cu persoana cu care mori (poate daca nu ati incheiat viata, dar eu cred ca ne unea ceva mai mare decat viata) Persoanele neimportante, raman departe. Ca si gandurile, ce nu este important, se uita. Sunt oameni straini, care trec prin intamplarie tale, cate o viata paralela cu a ta. Si deodata ii intalnesti, toata viata ti-a lipsit acea persoana, si de atatea ori ai trecut pe langa.
Am murit deja de atatea ori, ramane cate ceva inauntrul tau, cauza alegerilor care le faci in viata asta. Nu stiu ce sa va spun sa vedeti, nu stiu ce va trebuie, eu am gasit ce mi-a trebuit. Ca si mine, fiecare are cate ceva secret ascuns in inima sa, si nu poate sa vada acest lucru in realitate, pentru ca lumea reala neaga prezenta sa.

| Reghqen a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, în mare parte așa este...