| Sasukesmecherul a întrebat:

Cat de mult ne va afecta pe noi daca Rusia va bombarda Ucraina cu o racheta nucleara?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Radiatiile care circula in caz ca trec prin RO va muri multa lume, simptome de vomit, umflaturi pe corp basici, caderea parului, cancer, distrugerea interna a organelor prin radioactivitate.

| mgtow a răspuns:

SI cernobil, daca ies din nou la suprafata deseurile radioactive care sant active va fi mult mai rau

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Foarte rau. explozia centralei nucleare de la Cernobal a afectat intreaga Europa. O bomba nucleara este cu mult mai mult. Si daca boul de Putin nu se opreste la una intreaga planeta este afectata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne va afecta groaznic. Mai întâi, dacă bate vântul spre noi, ne iradiază. Apoi se deschide o cutie a Pandorei. Dacă începe cineva utilizarea armei nucleare, își vor putea permite toți. Deocamdată utilizarea armei nucleare este tabu. Să o utilizezi fără motiv de supraviețuire a ta, este o gravă lipsă de omenie. Să îți inchipui că omori 5-10 mii de oameni de o dată și apoi murdărești un teritoriu imens care apoi nu poate utilizat zeci de ani, iar după aceea timp de decenii mor nevinovați din cauza iradierii. Așa ceva nu se face. iar cel ce o face riscă consecințe internaționale grave. Astfel. nu este totalmente imposibil, dar nu.

| Frank51 a răspuns:

12.4%

| J0B0MAT a răspuns:

Depinde și cât de puternică e racheta nucleară, ce rază de acțiune are. Oricum ar fi, cu cât esti mai departe și cu cât trece mai mult timp, cu atât efectele se diminuează. Pot fi efecte mici, dacă racheta nu e foarte puternică, dar pot fi și devastatoare, asemanatoare unei apocalipse.
Având în considerare astea, cred că Rusia dacă va fi să lanseze rachete nucleare cu care să provoace efecte foarte mari, le va lansa cât mai departe de România, pentru a fi astfel și cât mai departe de Rusia. Pentru că și Rusia va fi afectată dacă folosește arme nucleare și să sperăm că nu vor asta sau cel Putin nu vrea să fie el însuși afectat.

| joghu22 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu va gândiți ca Putin poate sa apese oricand pe buton sa detoneze. Acele bombe nucleare au niste coduri. Pentru a detona bomba este nevoie de acel cod, deja generalii lui Putin li s-a cam pus pata pe el, credeti ca se pune la mintea lui, si ca va detona? Sa o luam logic.
Lui Putin ii era frica de pandemie, practic de moarte, de ce crezi ca a stat la masa aceea lunga cu Macron? D-apăi de bomba…

| J0B0MAT a răspuns (pentru joghu22):

Există și posibilitatea asta, desigur că ne gândim. Hackerii pot interveni, spionii pot interveni, sunt extrem de multe scenarii.
Eu am ținut să mă refer doar la efecte în cazul unei lansări, care rămâne o posibilitate.

| joghu22 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Desigur, dar este destul de mica. Nu il vad bine pe putin. Si generalii lui s-au cam saturat de el, din cate se vede.

| J0B0MAT a răspuns (pentru joghu22):

Așa e, dar trebuie să păstrăm în minte faptul că omul e nebun și face lucruri fără motiv și fără să se teamă de consecințe.

| joghu22 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Eu inca ma încred in Anonymus, foarte bine fac băieții aia! Daca ii opreste si accesul la detonarea bombei, sunt geniali! Eu sunt optimist, merg pe premisa ca Putin nu poate apasa pe buton cand are el chef. Nici generalii lui, repet, nu sunt de acord! Nu trebuie sa ne temem. Chiar si in filme, inamicul mereu este învins si binele învinge mereu! Și-n 2014 a amenințat cu bombe, daca tii minte.

| mgtow a răspuns (pentru joghu22):

Nu are voie sa refuze ordinile presedintelui, altfel sufera consecintele. 1 general care apartinea de armata coreana (kim jong un) a incercat sa boicoteze lumea impotriva lui, a fost capturat si aruncat la pestii piranha - sa nu crezi ca putin e mata blanda... https://observatornews.ro/......95428.html

| J0B0MAT a răspuns (pentru joghu22):

Da, omul e totuși amuzant cum se contrazice singur, cum minte legat de niște fapte pe care el însuși le vede că nu sunt adevărate.Nici el nu cred că se ia în serios.

| joghu22 a răspuns (pentru mgtow):

Ba da, si inca ce are! Toti sunt împotriva lui!

| mgtow a răspuns (pentru joghu22):

Sa fie dar ordinele nu le poate refuza, asa crezi tu dar aia au frica de vladimir asa cum toti nazistii de la SS si gestapo faceau pe ei cand venea hitler sa faca un control.

| joghu22 a răspuns (pentru mgtow):

Are voie sa refuze, pentru ca ceea ce face putin este ILEGAL!

| mgtow a răspuns (pentru joghu22):

Asa zici tu dar nu au voie atat timp cat e la comanda, nu accepta impuscati sau torturati pana la moarte, asa fac comunistii - si in china au impuscat destui care s-au opus la ordinele presedintelui xi pin

| joghu22 a răspuns (pentru mgtow):

Ok. Dar despre Anonymus ce zici, ar putea opri detonarea?

| mgtow a răspuns (pentru joghu22):

Nu are cum sa ajunga asa departe, ca sa fie un razboi la scala mondiala trebuie sa treaca decizia de iluminati, aia conduc in secret tot ce misca economie, resurse, legi, orice rahat din lumea asta. Acum la faza cu tarile comuniste care nu cred in asa ceva e alta poveste. Daca rusul are testicole sa arunce nuclearele asta e ne ducem toti pe apa sambetei - pana nu vedem cum apare o explozie tip hiroshima la tv vorbim de pomana

| Legion7X a răspuns:

Nu va fi nicio rachetă nucleară părerea mea. Poate se ridică cineva sau mai mulți din interiorul Rusiei și sfârșește rău dacă ia decizi extreme. Cum gândim noi referitor la rachete nucleare și efectele lor, gândesc și ei presupun. Varianta 2 se predă Zelensky, accepta înfrângerea pentru a mai diminua apele tulburi. Găndește că Razboiul nu este strict prin ideile lui Putin, sunt multi care îi șoptesc la ureche factorii de desfășurare și domolire sau de inducere a fricii. Și China este un Aliat al Rusiei și Belarus. Plus că bogații lumi conduc lumea, nu Putin. Dinastia Rotchild, Rockerfeller, George Soros, Bill Gates, etc dacă ai auzit ei, înafara de Bil Gates că pe acela îl ști. Toți ăstia au tentacule mari de influentă asupra lumi. Un razboi cu arme nucleare ar fi distrugerea lumii și Milionarilor care a construit SUA prin companiile lor și afacerile din care ies milioane de dolari.

| 1997onur a răspuns:

Asta mai lipsește la cat haos a putut face și cați oamenii nevinovați au suferit și murit din cauza lui nenorocitu ăsta și în continuare face pentru un nimic atăta îi mai trebuie so facă și pe asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult. Din toate punctele de vedere. NATO va reactiona. Romania va deveni o tinta.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu cred că o să se ajungă acolo. Dar dacă se întâmplă asta mă gândesc că Ucraina va fi de nelocuit și vor exista pierderi masive de vieți omenești, iar România cel mai probabil o să fie afectată de radiații. Și mă gândesc că toți de pe teritoriul României ar intra în panică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Dar ce, Japonia e de nelocuit? Ba se locuieste chiar in hiroshima si in nagasaki unde au fost date bombele.
Nu confundati bomba atomica cu explozia reactorului nuclear de la cernobil.

| Yparisa a răspuns:

Nu cred ca o sa mai fim aici ca sa stim.

| joghu22 a răspuns:

Nu cred ca va face asa. Probabilitate f mica

| donesim a răspuns:

Având în vedere ca în ziua de azi sunt mult mai multe centrale nucleare decât în trecut efectele vor fii devastatoare.