| IulianaGeana a întrebat:

Cat de mult va pasa de cum va scriu oamenii? (Atentie, nu ce va scriu, ci in ce fel)
Va faceti o impresie gresita despre o persoana care nu scrie corect gramatical si nu utilizeaza semne de punctuatie (+ "mananca" litere )?
Cu argumente, va rog frumos. happy

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie da, imi face o impresie total aiurea pentru ca de multe ori persoanele care scriu cu atatea greseli sunt colcalari din aceia care umbla pe strada cu "ce face fata?" si prefer sa ma tin departe de astfel de specimene.

| RAY a răspuns:

Singurul lucru care ma deranjeaza este sa manci din litere, sa nu pui virgula nu de aia dar nu stiu cand incepi si cand termini propozitia,si eu fac multe greseli gramaticale recunosc asta, sincer nici chef nu am de invatat gramatica, bine gramatica limbi germane e mult mai hard sa spun, sau in engleza, limba romana e totusi o limba usoara, in germana 85% din cuvinte nu se scriu cum se aud, plus ca trebuie sa stii cum se pronunta in functie de situatie cum te referi, e greu, nu pot spune ca nu mi-a placut, la timpul ei nu am invatat

| T0T a răspuns:

Înseamnă că ori e beat, ori nu nimerește literele ori e analfabet. Și mie mi se întâmplă să am greșeli dar asta nu înseamnă că nu știu să scriu dar se mai întâmplă. Ai nevoie de timp ca să îl cataloghezi și dacă vezi că scrie mereu greșit deja ajungi la concluzia că este semi-analfabet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa ne facem o impresie gresita daca ea nu scrie corect gramatical, nu a auzit de semne de punctuatie si face prescurtari de toata jena.
Impresia o sa fie una corecta, iar acea persoana o sa fie considerata o agramata\analfabeta.
Imi pasa foarte mult de felul cum imi scriu oamenii, logic. Nu vreau sa fiu absurda si sa spun ca nu vorbesc cu persoanele de acest fel, dar cu siguranta nu am o parere buna despre ele.
Cum as putea sa-mi formez o impresie gresita cand scrie "neam, i-ti, mai vazut"?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde,nu sunt un nazist al gramaticii. si eu scriu multe cuvinte prost, si lispuri etc etc dar asta nu inseamna ca sunt un cocalar cu vocabular de fb. totusi acesti "nazisti" mi se par mai penibil ca acei cocalari, doar pentru ca stiu sa scrie corect se cred mici Einstein. e chiar foarte penibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contează mai mult ce scriu.
Am găsit mai mulți idioți care scriu cu diacritice, corect, nicio greșeală, dar niște emanații de te doare capul.

Am văzut însă oameni destul de inteligenți care nu dau 2 lei pe regulile de scriere corectă a limbii române.

Deci am văzut extreme. Așa că pot să zic că nu contează prea mult.

| gingergirl1 a răspuns:

Pe mine ma enerveaza la maxim. Mai ales cand nu adauga destui de "i" in anumite cuvinte. Sa zicem ca o virgula, nu e mare lucru ca nu o pune, dar greseli de scriere " grave " deja imi vine sa ii dau cu o carte de gramatica in cap laughing
Nu-mi place sa vorbesc online cu o persoana de genul, pentru ca pur si simplu ma enerveaza. Si daca o corectez, se supara.
Eu profa de romana trebuie sa fiu, ma jur ca i-as lasa corigenti pe toti laughing)

| nlko a răspuns:

Buna!
Depinde...De exemplu, e normal sa mai mananci din cand in cand o litera sau sa uiti un punct, nu trebuie sa fim absurzi.
Dar, intr-adevar, daca asta se intampla mereu, imi pun si eu problema... oare cat de bine sta omul ala cu gramatica.
Oricum, pe mine cel mai mult ma enerveaza cand oamenii scriu in romana si prin mesaj se baga si cuvinte din engleza.

| ClassicMINI a răspuns:

Greșelile de genu' denotă ignoranță atâta timp cât persistă. Personal nu pot să nu îmi fac o impresie greșită, și e și mai dureros când în viața reală sunt chiar persoane ok.