| CrucifiedCountess a întrebat:

De ce majoritatea userilor de pe site nu stiu sa scrie corect dpdv gramatical?
Ma seaca cand vad cati mananca litere cu caru' straight face

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

1.Gramatica e grele.
2. E si mai grele cand o inveti de pe mess
si 3. Daca o mai combini si cu engleza iese ceva letalbig grin

33 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mancatul literelor nu este neaarat o greseala gramaticala, ea poate sa apara din cauza grabei sau neatentiei.Grave sunt greselile de ortografie, dezacordurile sau lipsa de cunoastere a sensului unor cuvinte.De cele mai multe ori iese in evidenta saracia de vocabular, dovada a lipsei lecturii.

| psiholoaga a răspuns:

Pe mine ma seaCA CA COntesa crede CA CAcofoniile sunt mai cool decat literele lipsatongue

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Conty, sunt fericita ca te vad in noul an, asa ca la multi ani si toti ce iti doresti pe noul an!

Discutii din astea au mai existat, dar nu e ca schimba lumea. Mai apare cate vreun iritat sa spuna ca oricum nu prea conteaza. Intr-un final, vor afla intr-o zi ca si cum scrii e important pentru ca asa iti construiesti o imagine. Iar imaginea poate deveni si ea confuza si de respins ca si modul in care scriu ei.

@Onutzu, mie imi place in mod deosebit cand generatia Tokio Hotel o combina cu germana! 4ll3s gut? J4, j4, schn3l!

| Floreenofficial a răspuns:

Din cauza ca se grabesc ca sa dea cat mai multe raspunsuri si fiindca nu citesc ce scriu inainte sa apese pe butonul raspunde. Din neatentie, nu din nestiinta!

| antonia09 a răspuns:

Foarte multi utilizatori gresesc deoarece nu stiu sa scrie corect datorita lipsei de interes din partea parintilor care nu verifica din diferite motive nivelul de educatie al propriului copil, insa exista si cei care datorita rapiditatii cu care scriu se mai intampla sa si greseasca "pe ici pe colo".
E drept multi dintre tinerii din ziua de azi datorita faptului ca petrec foarte mult timp pe messenger nu mai stiu sa scrie cuvintele corect, scriu abreviat ceea ce este foarte gresit. Daca nu vom lua masuri vor ajunge sa fie o generatie care traieste virtual, fara sa fie interesati de literatura sau alte lucruri importante varstei lor.

| MissD a răspuns:

Nu cred ca toti gresesc pentru ca nu stiu. Nu zic nu. or mai fi cazuri dar nu toate. eu de ex tind sa mananc literele m si n pentru ca nu mi le bate tastatura bine... alteori pur si simplu din graba

| Emeraude a răspuns:

Cacofonia din ultima fraza e pura ironie sau?

| anna01 a răspuns:

1.Nivel scazut al educatiei2.Rapiditatea in tastare pentru a comunica cat mai repede mesajul-nu-si dau seama ca un text deformat din punct de vedere gramatical este greu de parcurs si de inteles. 3. Tastatura defecta, defecte de vedere-circumstante atenuante.4.Contaminarea cu limbajul de mess/mirc.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Ori pur si simplu nu ştiu scrie ori e graba mare...sincer şi mie mi s-a întâmplat de multe ori să stâlcesc cuvinte din cauză că mă grăbeam.Plus că sunt şi foarte mulţi copii mici pe site

| remus a răspuns:

Personal, recunosc am chiulit la cateva lectii de gramatica si l. romana, acu... altul mai cuminte nu mai face mama.

Răspuns utilizator avertizat
| Alex_7297 a răspuns:

"adica cum zici ca vb? mie mi s pare ca toti vb ft. korekt"

| Bishop a răspuns:

Pai ei cred ca asa e cool

lolita
| lolita a răspuns:

Deoarece majoritatea copiilor din ziua de azi nu dau foarte mare importanta scolii cat si educatiei in general. acasa prefera sa stea pe mes dacat sa citesca o carte.

| Psihoyounger a răspuns:

Ai dreptate, nu pot spune că nu. Dar ai grijă cu cacofoniile. Într-adevăr, unii greşesc din grabă. Dar nu prea au scuză. În momentul în care publicăm răspunsul apare un chenar care ne invită a-l reciti. Nu cred că e mare lucru să mai citim odată ce am scris. În acest fel corectăm eventualele greşeli. Asta în cazul în care "erorile" sunt cauzate de grabă căci dacă sunt făcute din neştiinţă, răspunsul poate fi citit de 10 ori, căci tot aşa va rămâne. Mi se pare de bun simţ ca toată lumea să ştie când se foloseşte cratima de exemplu. Numai astăzi am văzut "sau/s-au" scris greşit de câteva ori. Măi fraţilor, SAU se scrie când se poate înlocui cu ORI. Exemplu: Eu SAU/ORI tu. Se scrie cu cratimă când NU se poate înlocui cu ORI. Exemplu: Părinţii tăi s-au dus la film. Nu e aşa de greu. La fel şi "î". Înţeleg că unii aşa au învăţat dar nu e nu ştiu ce filozofie în a se actualiza. Merg prescurtările gen "pentru, pentru, nr, str " dar "celelalte" nu. Poate şi mai rele decât acestea sunt dezacordurile. Mă deranjează şi repetarea unei litere până la refuz: "te rooooooooog". Se poate, nimeni nu zice că nu, dar pe messenger sau într-un cadru privat, nu aici în public. Şi nu este nevoie ca pentru orice greşeală observată, să se mai posteze un nou răspuns. Se poate corecta cel cu pricina. Puţină răbdare şi lucrurile se aşează de la sine.

Psihoyounger

| CrucifiedCountess explică:

Dap. Tastatura e de vina... Mama lor de tastaturi laughing

| User a răspuns:

De ce te miri? Nu cunosti invatamantul din Romania?

| Cryssy a răspuns:

Poate scriu prea repede.

| Ana_6509 a răspuns:

Unii intr-adevar nu stiu sa scrie dar sunt convinsa ca mai exista si persoane care gresesc din graba.happy

| cristiancristir a răspuns:

Fiecare scrie cum poate. Si tu ai un pic de cacofonie in intrebarea asta si nu am vazut pe nimeni sa se planga. Si... dpdv? Departamentul pentru dinozauri vopsiti?

| betty17 a răspuns:

Si eu am mai patit, dar sincer stiu sa scriutongue e din vina tastaturii:-Joh go on:-J

succes

| Lady.Love a răspuns:

Pai daca nu stiu... ce vrei sa le faci? big grin Nu-i intereseaza scoala si prin urmare gramatica e zero. Oricum nimeni nu-i perfect si toti gresesc.

| tarziu a răspuns:

Suntem multi de multe feluri. Daca am fii toti la fel, ne'am plictisi!

| Denisse_8813 a răspuns:

Nu cred ca in totalitea cazurilor este vorba de nestiinta. Si eu mai"mananc" litere ci nu ca as fi analfabeta ci pentru simplu fapt ca tastez foarte repede si mai omit cate una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contesoooo, unde-mi umbli?waiting Nu te-am mai vazut de un secol. Abia ai revenit si deja ne critici... si noi murim de dorul tau big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-r ceai tu cu felw-l mew de a jcrie eu jcriu cum vreau nu m-a oblig-a mimeni s-a scriw corect ca nu-s la jcoala scriw asa ca asa imi place probloeme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce ca esti dimon, mai ne si critici.ajuta-ne.nu stii ca santem in criza, si in plina campanie de fuga de vaccin? deci noi santem contra. uite eu de pilda; sunt gica tepes contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cei care posteaza o intrebare sau un raspuns cer sau ofera ajutor. Atata timp cat intelegi mesajul... Unii chiar au nevoie de ajutor si poate din graba(poate si nestiinta, de unde sa stim noi?) gresesc unele cuvinte. Ceea ce este important este ca acea persoana are nevoie de ajutor. Iar noi trebuie sa-i raspundem, nu sa o criticam.

PAREREA MEA>>>>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te seaca cand?hee hee Vai, vai, conteso...