| minime3 a întrebat:

Cat de multi bani investiti in haine? Conteaza sa ai mereu haine noi daca esti femeie? E nasol sa fii vazuta de multe ori cu aceleasi articole vestimentare? Sau poate preferati sa investiti in altceva?! Calatorii de exemplu? In ce mai investiti? Multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii pe haine sunt o cheltuiala nu o investitie.
Si da, as da oricand bani pe calatorit in detrimentul hainelor de firma.

| dullcat a răspuns:

Sume minime, cumpar de la second hand si primesc mai multe complimente decat daca sparg banii prin mall-uri.laughing Iar implicatiile sociale si ecologice de asemenea ma opresc din a mai reveni la acest obicei. Exista lucruri infinit mai importante pe care sa dai banii, asa cum ai spus deja, experiente sau orice altceva tine de confort si sanatate pe termen lung.

Nu, nu conteaza sa ai haine noi, mentalitatea aceasta consumerista te aduce la paguba, mai ales stiind cum se schimba trendurile, exact ca vremea.
Nasol e sa iti pese intr-atat de mult de parerea altora incat sa faci eforturi financiare pe care nu ti le permiti, doar ca sa iti mentii o aparenta falsa si sa impresionezi anumite persoane care in realitate nu dau doi bani pe toata treaba.Eu am observat ca revine trendul de a purta haine de calitate timp de mai multi ani, nu sa le schimbi constant pe toate ca pe sosete sau orice altceva de unica folosinta.Nu te mai lua dupa influenceri, aceia doar fac reclama hainelor si le returneaza, nu pastreaza mare lucru, de aceea par ca mereu au cate ceva nou la fiecare postare.

| minime3 explică (pentru dullcat):

Buna ziua si multumesc pentru raspuns! Imi puteti spune cum alegeti hainele in second hand-uri? Eu sunt femeie, cred ca si dvs! Alegeti dupa branduri, sau dupa materiale? Pe ce fel de material puneti pret? Culori, imprimeuri? Si de obicei cat dati pe un articol vestimentar in SH-uri? 50 de lei vi se pare mult sau putin? Multumesc anticipat!

| dullcat a răspuns (pentru minime3):

Sigur.Nu aleg niciodata dupa branduri, initial ma atrag anumite culori/printuri care imi plac.Pana in prezent am invatat sa-mi dau seama ca orice e prea pufos inseamna sintetic si ma feresc de ele deoarece nu doar ca se fac urate imediat, dar nici nu ajuta deloc, mai ales in sezonul rece.Eu recunosc ca sunt mai friguroasa.Caut de obicei sa fie bumbac, vascoza, lana sau un mix de fibre naturale plus procent cat mai mic de sintetice.La inceput atingeam tot ce prindeam, intorceam fiecare umeras, insa acum le selectez din privire, scot umerasul, vad marimea, pretul, apoi daca e ok verific materialul, daca si acesta e ok verific sa nu existe vreun defect de productie sau uzura si ma duc la cabina de proba.
Probabil suna complicat, dar asa mi-am dezvoltat eu procesul de cautare si cumparare, iar vanzatoarele nu ma mai injura in gand pentru ca ating totul si deranjez toate umerasele. laughing Cand nu sunt decisa astept o saptamana. Daca uit cum arata sau de unde e, atunci clar ca nu aveam nevoie de acea haina, insa daca ma gandesc zilnic la ea, apoi revin la magazin si inca ma asteapta, o cumpar.Multi oameni cumpara impulsiv, pe loc, dar eu ma incerc sa reduc din acest obicei cat pot.

Prefer nuante specifice toamnei, griuri, bejuri, grena, verde forest, mov pruna, nuante de portocaliu si caramiziu, bleu mai sters.Imprimeuri nu am chiar atat de multe, doar vreo 2 camasi si cateva rochii de vara/primavara se remarca astfel.

Suma de 50 de lei mi se pare cam mult, e maidegraba pret de outlet.Acceptam astfel de preturi inainte, la rochii sau haine mai grosute, insa in prezent incerc sa nu depasesc 30-40 de lei.Am si eu haine de la 3 lei pana la 20 de lei pe care le ador.In momentul in care ma uit in dulap, iau un articol vestimentar in mana si ma intreb,, In prezent as mai cumpara acest obicet?'', cand raspund afirmativ stiu ca am facut alegerea corecta la cumparaturi in acel moment din trecut si ca ma mai pot bucura in continuare de ce am deja. Mizez mult si pe ideea de shopping your own closet, adica sa fac cat de multe combinatii se poate cu toate hainele, cate 2 sau cate 3-4, e gratis si iti pune creativitatea la bataie.

Pentru cine nu are timp suna ca o corvoada inutila, caci e infinit mai rapid sa mergi la un magazin normal si sa alegi imediat stilul plus marimea ta de pe rafturile organizate, dar chiar si asa, e fain sa gasesti cate o mica comoara intr-o gramada plictisitoare de haine, la cativa lei.Depinde de oras, plus o doza de noroc. Exista sh-uri cu preturi de outlet si exista cele cu marfa cam aiurea, cu defecte sau super invechita, dubioasa, cu pete etc.Mai sunt cele cu promotii zilnice care in weekend ajung la 1-3 lei bucata, luni pretul fiind vreo 15-20 de lei buc. si tot asa. Unele au tagul vintage atasat si asta inseamna de obicei preturi enorme, de articole noi, pentru niste haine vechi care nici nu sunt wow in toate cazurile.In online iarasi exista tot felul de reselleri care culeg haine cu nume mari din sh-uri si se imbogatesc.Nu mi se par ok tacticile respective, chiar daca nu ma intereseaza brandul, dar mna. laughing Fiecare face cum poate.

| Dragobeta a răspuns:

Nu investesc mult.
Smecheria este sa schimbi hainele zilnic chiar daca le rulezi la trei zile o data. Evident, sa fie curate.
Vad intrebarea de mai jos.
Si eu cumpar din SH. Aleg dupa ce imi place. Pentru mine nu conteaza brandul. Cine draq ma dezbraca sa vada eticheta?
Caut materalul care imi place. Prefer bumbac, matase, sau orice natural. Apoi culori si croieli care imi plac. Vad unele cu croiala frumoasa dar meteril prost (sau invers). Le las acolo. La fel fac si cu incaltamintea. Zilele trecute mi-am luat niste ghete din piele naturala cu o piele de zici ca sunt manusi. Cu 10, 5 lei. E primavara si au intrat reducerile. La toamna vor fi bune. Da, la fel fac si cu hainele. Cand gasesc ceve ce-mi place, e bun si stiu ca imi trebuie, cumpar. Chiar daca iau iarna pentru vara. Vara trecuta am luat un cojocel cu 1 leu. L-au lasat la un leu ca sa scape de el. Nu ma reped sa cumpar orice. Daca ceva e extraordinar, dau si 30 de lei. Dar in general prind si cu 3, 5, maxim 8 lei. Acum, depinde si de magazine. Unele au zile cu reduceri. Altele, niciodata. In alea nu mai intru.

| minime3 explică (pentru Dragobeta):

Uauuu, super informatii! Nu m-as fi gandit ca sunt preturi atat de bune. Voi incerca cu siguranta. Toate bune!

| Dragobeta a răspuns (pentru minime3):

Toate bune si tie!