| iuli000 a întrebat:

Cat platesc pentru o ora la calculator pe zi, intr-o luna? funda

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Unitatea de masura pentru consumul de energie electrica este Wh (wattora), desigur ca este o unitate mica si se foloseste kWh (kilowattora). depinde de fiecare calculator (scie pe sursa amperajul) insa de exemplu daca un calculator are 1A (amper) se calculeaza P = U x I = 220V x 1, 5A = 330W (asta este consumul intr-o ora) = 0, 3 KW. daca tu tii calculatorul deschis 12 ore sa spunem atunci calculul va fi 330W x 12h = 3960 Wh aproximativ 4KWh (pe zi) si daca-l tii toata luna la fel atunci calculul va fi 3960Wh * 30 = 118800 Wh aproximativ 119 kWh. curentul se plateste in KWh insa nu stiu cat costa un KWh.

4 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

De unde vrei sa stiu? Mai da si tu alte detalii...

| Aimèeeee a răspuns:

2 lei pe ora.

| ArmywCode a răspuns:

Pe ora e 1 leu

| PerianuPaula99 a răspuns:

1Leu