| anonim_4396 a întrebat:

Cate limbi cunoasteti si cat de bine?

Stii sa vorbesti in respectiva limba,cat intelegi cand auzi, cat intelegi cand citesti? Stii sa scrii in respectiva limba?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Franceza - minim comunicat scris vorbit
Spanish - perfect scris vorbit
English - perfect scris si vorbit

| Plato a răspuns:

Engleza fluent, atat scris, cat si vorbit si ascultat.
Din pacate, atat, excluzand romana. happy

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Ce e aia VAR paradoxal?

| Superior a răspuns:

Engleza,scris corect si vocabular vast.

| CdeMetal a răspuns:

Doar engleza momentan.
Inteleg scris 100%, vorbit cam 50-60% dar asta poate si din cauza ca n-am vorbit cu nimeni in engleza pana acum, pe viu.

| wpetterssone a răspuns:

Suedeză - nativ
Engleză - C2
Gemană - C1
Română - B2
Finlandeză - C1
Daneză - B2
Norvegiană - C1
Neerlandeză - B1
Islandeză - A1

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Cum ai reusit?

| wpetterssone a răspuns (pentru RAY):

Vornind în respectivelel limbi. Nu este dificil să înveți o limbă nouă dacă te dedici.

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Ce metode ai?

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Cum inveti cuvinte noi?

| wpetterssone a răspuns (pentru RAY):

Nu am metode ascunse.
Învăț orice mi se pare interesant. La început am învățat suedeza nativă, apoi la școală, germana și engleza. Din familie, am învățat norvegiana și de la prieteni daneza și finlandeza. Româna am învățat-o singur, neerlandeza am învătat-o datorită zborurilor mele dese în Amsterdam, iar islandeza are sintagme apropiate de norvegiană și daneză.
Islandeza, norvegiama, suedeza și daneza sunt asemănătoare, dar și diferite.
Finlandeza are o gramatică destul de grea, ca româna.
Neerlandeza este ușor de asimilat, știind germană.
Pentru viitor, sunt interesat să învăț franceza, pentru Luxemburg și Belgie.

| wpetterssone a răspuns (pentru RAY):

Toate stările mele zilnice sunt traduse în cuvintele pe care vreau să le învăț. Nu este complicat să faci aceasta.
TPU mă ajută să îmi perfecționez scrierea în limba română. Recunosc, de anul trecum, am avansat mult în scriere.

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Multumesc mult, scuze de deranj