| Anonim_5535 a întrebat:

Cate sarbatori are Romania intr-un AN?
(O nota la intrebare, va rog...)

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu ai de unde sa stii un numar exact pentru ca in fiecare an Mitropolia Romana mai introduce anumiti sfinti canonizati in calendar asa ca nu exista un numar fix. Un 9 pentru intrebare de la mine. Fara numarlaughing

| Barajag a răspuns:

In fiecare zi e sarbatoarebig grin

daniela
| daniela a răspuns:

1-2 ianuarie Anul nou
Aprilie/Mai Paştele Două zile †
1 mai Ziua muncii Ziua internaţională a muncii
Mai/Iunie Rusaliile Duminica Rusaliilor (a 50-a zi de Paşte) şi ziua următoare
15 august Adormirea Maicii Domnului Introdusă, ca şi Rusaliile, drept sărbătoare legală prin Legea 202/2008
1 decembrie Ziua Naţională (Ziua Marii Uniri) Sărbătorirea desăvârşirii Unităţii Naţioale (Unirea Transilvaniei cu Regatul României, formarea României moderne (1918)
25/26 decembrie Crăciunul Două zile †
si orice zi data prin contractul colectiv de munca incheiat cu patronatul din care faci parte (zi de nastere si zi gen ziua invatatorului pentru profesori, ziua energeticianului pentru cei din energie etc)

| Ea12345 a răspuns:

Sunt foarte multe thinking
Eu stiam ca sunt cu data fixa si cu data schimbatoare.Atat iti pot fi de folos sad

| Marii a răspuns:

Exista calendare crestin-ortodoxe (asta daca te referi la sarbatorile crestine).happy