| anonim_4396 a întrebat:

Categoria curiozitati genomenesti: carti care v-au impresionat pana la lacrimi?

29 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Sunt destul de uşor impresionabilă, plâng şi la cărţile triste şi la cele minunat scrise... În copilărie am hohotit de sărea cămaşa de pe mine citind Cuore, Singur pe lume, Băieţii din strada Pal, Winnetou(cred că aş plânge şi acum dacă aş reciti moartea lui), povestirile lui Emil Gârleanu şi ale lui Al.Brătescu Voineşti, mai târziu am plâns la Misterele Parisului, Reportaj cu ştreangul de gât, Jurnalul Annei Frank, La Medeleni, Lorelei, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Sophie a ales, Binecuvântaţi animalele şi copiii, Împăratul muştelor... şi câte n-or mai fi, de care nu-mi amintesc pe moment!

Elianna
| Elianna a răspuns:

"La rascruce de vanturi" de Emily Bronte, "Pe aripile vantului" de Margaret Mitchel, care am citit-o cu mult inainte sa vad filmul! (Este o coincidenta ca ambele carti au legatura cu vantul),"Jane Eyre" de Ch.Bronte.Si mai este una care m-a impresionat, dar fara lacrimi, de fapt m-a socat,"Amintiri despre viitor" de E. v. Daniken.

| Floreenofficial a răspuns:

Colt alb si robin hood!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pare stupid, dar au fost acele cărţi veridice în care cineva a dat dovadă de un sacrificiu foarte mare pentru binele altora. Aş nota aici "Vraciul", atât primul roman cât şi al doilea, de Tadeusz Dołęga-Mostowicz. happy

| Dara a răspuns:

"Cinci ani la Auschwitz" de Wieslaw Kielar.

| DiDi a răspuns:

Luna plina de Kelley Armstrong.

| Mya a răspuns:

Texas! Lucky, de Sandra Brownhee hee Are un final trist.

| madagascar a răspuns:

Eminescu

| Mariella a răspuns:

"Minciuni periculoase" de Lisa Unger si "Suflete pereche" de Cecelia Ahern

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Crimele familiei Borgia

| ionoion a răspuns:

Les miserables si Stapanul Inelelor, Intoarcerea Regelui

| buubi a răspuns:

Lorelei, de Ionel Teodoreanu. E minunataday dreaming:X:X

| oana_8373 a răspuns:

Iti pot recomanda cateva carti foarte frumoase. mie mi-a placut enorm de mult cartea LA SUD DE PARADIS:X ALTE CARTI AR MAI FI:In cautarea timpului pierdut – Marcel Proust
Doamna Bovary – Gustave Flaubert si cartile BANTUITII si SEXUL CIRESELOR(nu mai stiu autorul din pacate)Momentan citesc cartea SCRIS PE TRUP-Jeanette Wintersonhappy

| sunshine_6269 a răspuns:

O plimbare de neuitata- Nocholas Sparks ( da este si film)

| adina_4262 a răspuns:

'Mesteci si respiri mai usor' - Constantin Popescu

| adina_4262 a răspuns:

@GenOm - you know it happy. E prea tare cartea, daca ai ocazia sa dai de ea, sa n-o rateziwinking.

| adina_4262 a răspuns:

@ GenOm - bine faci happy.

re-PS: Si pe mine ma saboteaza tehnica asta in ultimul hal, am renuntat sa mai incerc sa trimit mesaje happy.

| adina_4262 a răspuns:

@GenOm - aproape ca-mi pierdusem speranta, mai sunt sanse si pentru tine atunciwinking ramai pe pozitie!

Ar merge o guma happy...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@adina
Reclama la guma?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@adina
S-a-nteles, am incredere-n gusturile tale.hee hee
PS: Mi-e imposibil sa trimit mesaje, TPU-ul are ciuda pe mine si nici dupa 2 luni jumate n-am primit mesajul de confirmare al mailului. Sunt marginalizat in ultimul hal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@adina
Mesaj primit. Simt invidie. Tepeuul ma uraste si eu imi alung amarul cu... o guma. Vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@adina
Din moment ce-s oaspete pe saitu' asta de aproape trei luni si nenorocitu' nu s-a deranjat sa-mi 'trimeata' o nenorocita de confirmare de e-mail, ma indoiesc ca o s-o faca de-acu' incolo. Ma bucur pentru tine, insa (muscandu-mi buza). laughing
Apropo, cartea asta mai sta prin librarii? Ca am dat buzna azi pe la vreo 3 librarii din orasul meu si se uitau alea la mine ca viteii la poarta noua cand intrebam de carte. Una chiar a cautat pe gugal si mi-a confirmat: 'da, exista o carte Mesteci si respiri mai usor, de Constantin Popescu.' laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dorian Grey- O. Wilde si Tombuctu- Paul Auster

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Fantoma de la Opera "- Gaston Leroux si "Crima si pedeapsa" - F. Dostoievski

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Fantoma de la Opera "- Gaston Leroux si "Crima si pedeapsa" - F. Dostoievski

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invitatie la vals de Mihail Drumes:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dama cu camelii de Alexandre Dumas

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fram, ursul polar-cerzar petrescu
Singur pe lume - hector malot
Maytrei-mircea eliade
scrisoare de dragoste-mihail drumes
elevul dima dintr-a saptea-mihail drumes
invitatie la vald-mihail drumes

| eu_9968 a răspuns:

"capra cu trei iezi"...rolling on the floorrolling on the floor