| katalinu26 a întrebat:

Cati fps trageo arma de jucarie cu bile (nu airsoft, ci de la tarabe)?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Mie imi plac mai mult unitatile SI, adica m/s nu f/s, dar nu conteaza. Vezi ce zice aici de pustele astea: http://en.wikipedia.org/wiki/Airsoft_gun
si poate iti faci tu singur o parere.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cadenta de tragere, cate proiectile trage o arma automata pe unitatea de timp, in engleza rof (rate of fire), fps = ce a zis @Vrajeeala.
O arma de jucarie in general trage intre 100-200 proiectile pe minut, poate si mai mult. Un pistol mitraliera trage 600, miniartileria Vulcan pana la 3000, miniartileria Phalanx intre 3000 si 4500.

| katalinu26 explică (pentru Zenithf):

Ma refeream la feet per secunda, si in general, daca imi poti spune, un airsoft cu propulsie spring de 0, 2 J (180 fps) cate de bine este cotat fata de o arma de jucarie de la tarabe?

| Zenithf a răspuns (pentru katalinu26):

Mie imi plac mai mult unitatile SI, adica m/s nu f/s, dar nu conteaza. Vezi ce zice aici de pustele astea: http://en.wikipedia.org/wiki/Airsoft_gun
si poate iti faci tu singur o parere.

| Vrajeeala a răspuns:

Intrebarea ta e gresita.
fps inseamna frames per second.
si pe romaneste 'cate cadre pe secunda poate vedea ochiul uman'. viteza bilelor nu o poti masura in fps...si armele de la tarabe nu sunt o stiinta exacta.nu sta nimeni sa le studieze. happy