| RAY a întrebat:

Cati prieteni aveti cu adevărat?

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Cu adevarat"?! Dar ce, unii sunt holograme, ori roboti?
Am ajuns la 10 cu numerotarea, nu stiu daca sunt toti. Am luat in calcul doar persoanele cu care tin legatura, discut aproximativ orice, si putem apela unul la celalalt, in anumite cazuri.
Nu consider prieten orice persoana cu care ma salut.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu adevarat inseamna nu aia de distractie doar. Adica nu aia unde esti bun doar cand ii amuzi si distrezi, faci pasiunile si atat.
Cu adevarat e cand e alaturi de tine si la greu.
De ex te intreaba ce ai, de ce esti trist, intreaba sa afle mai multe, poate da o parere, o indrumare. Nu e nevoie sa dai 150 lei la pisholog ca nu ai cu cine discuta o problema, ca multi de aia dau, ca nu are cu cine a se sfatui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nici macar nu am treaba cu distractiile, sunt tot timpul in mediul meu. Prieteni ii consider pe cei care se apropie de mine si asteapta sa le mai spun ce am mai facut, pe unde am mai ajuns cu treburile mele, ma cauta, iar eu fac acelasi lucru cu ei.
Nu-s vreun uscat care sta numai in cluburi, si considera prieteni pe cei cu care isi fac selfie ametiti, si nici nu ma "imprietenesc" cu oricine leg vreo conversatie.
Nu vad cum as putea avea prieteni falsi.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

In cazul asta da, si eu sunt la fel.

| Mosotti a răspuns:

Eu trei am.

| gemeni6226 a răspuns:

Unul.

| Apokales a răspuns:

Vreo 3 prieteni buni, apropiati, iar din astia unul imi este ruda.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Prietenul adevărat la nevoie se cunoaște. Pana nu ai nevoie nu știi daca ai vreun prieten adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul cu adevarat.
Prieteni falși am multi...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In ziua de azi nici numai stii in cine sa ai încredere, e o lume ipocrita, falsa prefacuta, mincinoasa, rea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Adevarat sad
Si barfitoare..La greu te abandonează toti

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu am observat ca omul nu se schimbă ramane la fel

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti! Nu zice asa. Eu de exemplu nu mi-am abandonat prietenii la greu.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Normal ca nu se schimba, omu ramana acelasi, se mai schimba fata de adolescenta odar, dar cum e dupa 20 ani in colo, asa ramane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu sa ii abandonez eu, ma abandonează ei pe mine(majoritatea )

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, la ei ma refer. Nu toti fac asa, tu ai zis "toti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut, familii imaginare, familie virtuala, cate un prieten fals care isi batea joc de mine pe la spate. Am ramas sa ma gandesc de ce sunt atat de singura. Si prietenul mi-a devenit soarele de care n-aveam parte in acea perioada. Ma duc la culcare la apus, ma trezesc inainte de rasarit, si ma simt mai bine, decat cum ma simteam cu ei.
Si ca sa comentez raspunsul.
Depinde si de posibilitatile sale, "prietenia" nu este destul ca omul sa faca schimbari marete pentru tine. Dar sunt unii prieteni care pot sa te ajute foarte mult dandu-ti doar putin, si nu vor sa fie cu tine in asta. Acestia se feresc de necazu tau si nu se considera datori, tradeaza. Iar uneori necazu este cauzat de "prietenie".
Prieteni, sunt cei cu care traiesti, te intelegi, cu care muncesti, care stii cu ce se ocupa, care sunt cu tine in ceea ce faci. Nu persoanele distante care nu le cunosti, dar crezi povestile care ti le zic.