Ce-ai face intr-o situatie care necesita acordarea primului ajutor?

Te-ai intrebat vreodata cum e sa fii pus intr-o situatie limita, in care ar trebui sa salvezi pe cineva de la moarte? Cat de mult conteaza sa stii ca ai oameni pe care te poti baza langa tine, atunci cand e nevoie?

Toate intrebarile si raspunsurile pe care ni le dam atunci cand ne gandim la situatiile neobisnuite, ce ar putea aparea pe nepregatite, pot fi cunoscute dinainte si controlate, atunci cand stim cu ce avem de a face si cum sa reationam!

Asa este si in cazul acordarii primului ajutor, cand trebuie sa intervenim pana la sosirea medicilor/ambulatei si sa mentinem victima in viata. Poate fi vorba de cineva drag, apropiat, sau de un necunoscut, importanta este viteza de reactie si cunostintele necesare. Așadar, te intreb, tu stii sa acorzi corect primul ajutor?

Daca deocamdata nu stii cum se face, nu te alarma, nimeni nu s-a nascut invatat… In plus, acum poti accesa informatia mult mai usor si exista un program dedicat special acestor situatii – programul Lectia de prim ajutor

Pe http://www.lectiadeprimajutor.ro vei afla cum se procedeaza corect in cele mai frecvente situatii de urgenta. Ai la dispozitie solutii cu ilustratii, tutoriale video si chiar o aplicatie gratuita, pe care o poti accesa oricand si in orice imprejurare de pe smartphone-ul tau! ( in plus, la fiecare descarcare a aplicatiei ING Asigurari de Viata doneaza 1 euro pentru voluntarii SMURD)

Nu uita ca, daca inveti sa actionezi corect, poti salva vieti. Iar asta e o mare calitate care face pe oricine sa fie respectat si iubit, il transforma intr-un om responsabil si bun. Nu de putine ori am intalnit oameni care povesteau cat de bine se simt ca au salvat pe cineva de la inec, de la sufocarea cu resturi de mancare sau chiar de la electrocutare si accidente rutiere. Alte cazuri povestesc despre cum e sa fii salvat, sa fie cineva in preajma care te ajuta si caruia sa-i multumesti din suflet.

Daca vrei sa intri in lumea salvatorilor care stiu sa acorde primul ajutor sau vrei pur si simplu sa te implici, gasesti si pagina de Facebook Lectia de prim ajutor, care te va invata mai multe.

Lectiadeprimajutor.ro

46 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Multumim de linkuri.Sincer,m-as pierde si m-as speria si ma rog la Dumnezeu sa nu fiu pus intr-o astfel de situatie.NU,nu ca nu vreau sa ajut, as face-o cu mare placere dar m-as pierde, mi-e frica sa nu actionez gresit, sa nu gresesc, Doamne fereste.Insa tot respectul pentru cei ce cunosc si fac astfel de fapte.Jos palaria!

| Woodenpints91 a răspuns:

Cred că în prima fază ar trebui să decizi dacă victima merită sau nu primul ajutor.

| evenso a răspuns (pentru Woodenpints91):

Fiecare om merita primul ajutor!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru evenso):

Uite că eu sunt mai selectiv. Nu te cunosc, nu te ajut.

| shhhs a răspuns:

Daca as avea vreo persoana care sa ma ajute ar fi usor. Eu as face anumite ''treburi'' si el altceva. Nu cred ca e atat de greu. Cel mai important e sa ventii victima in viata pana vine ambulanta.
Desigur ca inainte sa acord primul ajutor as suna la 112 si as cere ajutorul acestora!

| Florennce a răspuns:

Buna ziua. Am 15 ani si am participat la un concurs de prim-ajutor. Visul meu este de a deveni medic. De aceea, e foarte important ca in situatiile acestea, situatii limita, sa iti pastrezi calmul, sa ai cunostintele necesare si sa actionezi exact cu ceea ce iti vine in minte avand grija sa nu faci mai mult rau decat bine victimei. Se asigura zona accidentului in functie de cum si unde s-a produs. Se verifica functiile vitale : respiratie, puls. In caz de stop cardiac si respirator se efectueaza manevrele de resuscitare cardio pulmonare. Important e ca victima chiar daca e constienta sau nu, trebuie sustinuta prin acordarea primului ajutor care consta in suportul phsihologic si astfel trebuie sa faci ca acea persoana sa aiba incredere si siguranta. In celelalte situatii care necesita primul ajutor se va actiona in conformitate cu situatia si starea in care se afla victima.
O zi buna!

| totElodia a răspuns:

As acorda primul ajutor. straight face

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
L-aş ajuta cât aş putea apoi aş suna la 112.
Pe curând!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Intr-o situatie care necesita acordarea primului ajutor as suna la 112.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

M-ai prins

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog mult sa NU descarcati aplicatia! Eu am asigurare la ING, si n-am chef sa imi zica iar ca au profit mic anul asta, pentru ca au aruncat cu banii mei pe fereastra... daca vreti sa donati la Smurd, n-aveti decat sa opriti o ambulanta pe strada si sa le dati in mana 5 lei (si un suc, ca e cald)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as panica in ultimul hal!

| CryChristiAN a răspuns:

In primul rand nu m-as pierde cu firea si as incerca sa-i spal fata cu apa ( ca mereu iau apa la mine, in every day) si dupa, as suna la 112. BIneinteles, i-as verifica de-asemenea in fiecare secunda starea de sanatate pana la venirea ambulantei.

| 8mariastar a răspuns:

As cere ajutorul celor din jur si as suna la 112

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Sincera sa fiu am fost pazita de Dumnezeu sa nu ajung la momente de genul asta, totusi, eu voi analiza foarte bine si foarte repede tot ce se intampla iar daca pot face ceva voi face, insa daca nu pot voi chema ajutoare.

| Exxtremus a răspuns:

As acorda primul ajutortongue

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

1. Pietonule, mai treci pe la orele de gramatica. Este,, as suna'' nu,, asi suna''.,, Asi'' avem la jocurile de cartilaughing
2. As urla in gura mare ca cineva sa sune la 112 deoarece avem urgenta medicala si as incepe aplicarea masurilor standard de prim ajutor, care variaza in functie de caz. Daca ar fi un accident rutier, spre exemplu, primul lucru este identificarea victimei care este cel mai grav ranita. O scot din masina, daca nu cumva a iesit deja prin parbrizlaughing, o asez orizontal si incep prin: a verifica daca este constienta sau nu, in cazul in care am fost suficient de impacientat inact sa nu o fac deja; daca este constient, incep prin oprirea sau ameliorarea hemoragiilor, mentinerea victimei treze si improvizarea unor bandaje in cazul in care nu gasesc trusa de prim ajutor. daca victima nu este constienta, verificarea pulsului si manevrele de resuscitare sunt cruciale, daca este nevoie. Pentru oase rupte sau incheieturi dislocate se urmareste repozitionarea provizorie a oaselor in pozitia normala, daca este posibil, si improvizarea atelelor. daca pacientul moare in bratele tale, ii lasi pe ceilalti -deoarece, fiind intr-o planeta populata de curiosi incompetenti, multi se vor uita cu gurile cascate la tine si nu vor face nimic altceva- sa aprinda lumanari, eu fug sa ii ajut pe ranitii care inca mai au suflet sau ramasite din el in corp. in alte cazuri, alte manevrelaughing stop respirator-o directa ca la targul ocna pe spate, bine plasata, daca nu,, buson la buson''. daca e otravire cu ciuperci fac tot posibilul sa il fac sa vomite-,, the gag reflexes'' sunt cele mai usoare de utilizat aici, si practice-. supradoza de medicamente la fel, si cu apa rece peste corp, dar nu prea rece, pana vine cineva cu o masina cu o cruce[de preferinta rosie] pe ea.

| SinfulDesire a răspuns (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Grammar nazi

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru SinfulDesire):

Doar uita-te cati au repetat greseala pe care le-am evidentiat-o eu si cati au facut altele (''asi'',''a-si'', ''Pai asi sari cu bani pe el si asi suna la 112 si as triga si dupa ajutor
la jutam si cu ce putean cu KeSS'' etclaughing )

| SinfulDesire a răspuns (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Pe internet uni nu tin cont de gramatica, bine ca alti nu tin cont de ea nici cand vorbesc in real life da eh.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru SinfulDesire):

Pai eu as baga banii la un pariu ca cei care au scris de ex.,, asi'' in loc de,, as'' pana cand am facut eu remarca, cel putin, nu stiau care e forma corectalaughing (ca sa imi asum rolul de nazi, stiai ca trebuia sa mai pui un,, i'' la al treilea cuvant?rolling on the floor whistling ).

| SinfulDesire a răspuns (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Tu sigur vrei sa fii prof de Romana este? big grin

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru SinfulDesire):

laughing daca iti spun ca specialitatea mea este matematica ma crezi?laughing

| SinfulDesire a răspuns (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Lol XD

| SinfulDesire a răspuns:

As actiona cu calm si ratiune
Suna la politie
intreba daca este vreun doctor in zona
ofera primul ajutor

| dutzaaa12 a răspuns:

Abia acum am vazut intrebarea dar chiar si asa raspund.intai si intai se vrifica pulsul se face respiratie gura la gura/nas(daca e nevoie)tii de vorba pacientul pana vine salvarea.este bine sa punem putina apa pe frunte si pe rani

| CristyMinecraft a răspuns:

Pai asi sari cu bani pe el si asi suna la 112 si as triga si dupa ajutor
la jutam si cu ce putean cu KeSS

| anonimcusangerece a răspuns:

A-si verifica pulsul si respiratia. Daca nu prezinta puls ii aplicam masajul cardiac, iar daca nu prezinta respiratie facem respiratie artificiala, dupa ce stabilizam pacientul si in functie de ce are ii acordam primul ajutor, iar un alt individ va suna la 112. (am fost la Sanitarii priceputi, am scris lucrurile de baza)

| KATALYNNKOWX a răspuns:

Ii dau primul ajutor!

| Pietonu a răspuns:

Asi suna la 112 sau asi striga dupa ajutor

| A1W3WHATSUP a răspuns:

Eu si cu unchiul meu suntem salvamontisi deci stim ce sa facem happy

| AniCasi a răspuns:

Probabil m-as descurca sa dau primul ajutor in caz de urgenta unei persoane. Sunt studenta la "facultatea de asistenti medicali generalisti"! happy

| AleeLeo a răspuns:

In primul rand verific daca mai respira, apoi sun la 112

| valentin0cibotaru a răspuns:

Apelez la 112

| xXDianaAlexandraXx a răspuns:

Pai as lua repede telefonul si as suna la 112 sa vina ambulanta repede si as ruga oamenii sa vina sa ma ajute

| Marin_Roberto_1998 a răspuns:

Ai putea suna la 112 si daca moare cada s-a stins.

| S1L3nT a răspuns:

E foarte usor as suna la 112... salvare si l-as intretine chiar eu pentru ca am luat lecti de prim ajutor... cand vine ambulanta le dau bani si merg stiind ca am facut o fapta buna si ca dumnezeu imi va intoarce favoarea poate cu un bilet spre rai!

| predator2 a răspuns:

Nu las acorda la ce legi avem noi ma baga la crima daca moarehappy

| SavaAndrei a răspuns:

As intra in panica, as sta 5sec. degeaba si apoi as suna la 112.